ZNP przeciwko nierzetelności dziennikarzy oświatowych
[2012-05-29 12:58:22]
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” w artykule zatytułowanym „Egzamin szóstoklasistów: klęska”, którego autorem jest Artur Grabek czytamy: Za słabość systemu edukacji odpowiadają też inne elementy. Przede wszystkim archaiczna Karta nauczyciela. Sztywno reguluje system wynagradzania nauczycieli i ścieżkę ich awansu zawodowego. W żaden sposób nie motywuje do podnoszenia wyników pracy. Nauczyciel już po dziesięciu latach w zawodzie może uzyskać najwyższy stopień awansu. w środowisku nauczycieli panuje przekonanie, że podwyżki płac po prostu im się należą. Utwierdził ich w tym rząd, podnosząc pedagogiczne wynagrodzenia o kilkadziesiąt procent, w czasie gdy podwyżki dla innych grup były zamrożone. Informacje zawierające podobne tezy publikowane są od wielu lat również w innych mediach głównego nurtu, ze szczególnie wysoką częstotliwością w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” oraz „Gazecie Wyborczej”. Rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis wydała w związku z podobnymi publikacjami oświadczenie prasowe. Czytamy w nim Z międzynarodowego badania PISA („Does performance-based pay improve teaching?”, OEDC, 2012) wynika, że „nie ma związku pomiędzy średnimi wynikami uczniów w danym kraju a korzystaniem z systemów wynagradzania opartych na finansowym motywowaniu”. Innymi słowy oznacza to, że uelastycznienie systemu wynagradzania nauczycieli poprzez wprowadzenie specjalnych systemów motywacyjnych nie przekłada się na poprawę jakości kształcenia oraz na lepsze wyniki uczniów. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z 36 krajów! Następnie Kaszulanis skomentowała poziom rzetelności niektórych dziennikarzy zajmujących się kwestiami związanymi z edukacją. Niestety, niektórzy oświatowi dziennikarze pomijają te twarde dane i zamiast informacji przedstawiają własne lub popularne opinie, które bardzo często przyczyniają się do utrwalenia negatywnego obrazu Karty Nauczyciela, a tym samym i nauczycieli - czytamy w dalszej części oświadczenia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?