Kraków: Protest pracowników Tesco

[2012-06-13 18:49:06]

13 czerwca w Krakowie przed biurem zarządu Tesco Polska odbyła się demonstracja przeciwko zwolnieniom grupowym, warunkom pracy i płacy w tej firmie. Był to pierwszy wspólny protest wszystkich działających tam związków zawodowych. Inicjatywa NSZZ "Solidarność" została poparta przez NSZZ "Solidarność 80", OPZZ Konfederację Pracy, Związek Zawodowy Pracowników Handlu i WZZ "Sierpień 80". Kilkudziesięciu przedstawicieli pracowników wręczyło wiceprezesowi zarządu list otwarty z postulatami.

Od maja pracę w Tesco straciło już 350 pracowników. Zwolnienia mają potrwać do połowy czerwca i objąć nawet 1000 osób. Powołany przez związki zawodowe komitet protestacyjny wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy domagają się nie tylko zaprzestania zwolnień, ale sugerują nawet zwiększenie liczby pracowników. Jednocześnie informują, że główne postulaty finansowe dotyczące zwiększenia odpraw pracowników zwalnianych oraz wypłacenia jednorazowych odszkodowań z tytułu utraty pracy, zostały całkowicie odrzucone przez pracodawcę.

Tesco w ostatnich latach otworzyło blisko 100 nowych sklepów, tymczasem liczba pracowników się nie zwiększyła, obowiązków jest coraz więcej, ale pracownik jest dla pracodawcy na ostatnim miejscu - stwierdziła Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca "Solidarności" w Tesco Polska. W takim markecie jak ten, przed którym stoimy, w Anglii pracuje 600-650 osób, u nas zaledwie 300 pracowników przy znacznie większych obrotach - dodał Alfred Bujara, szef "Solidarności" w branży handlowej. Te i inne podobne głosy padały 1 czerwca w trakcie protestów przed Silesia City Center w Katowicach oraz Tesco w Łodzi przy ulicy Widzewskiej.

Protestujący mówią, że postępowania kierownictwa Tesco nie usprawiedliwiają wyniki finansowe firmy. W Europie łączna sprzedaż z wyłączeniem benzyny wzrosła w pierwszym kwartale o 6 proc., w Polsce o 3,3 proc. Również sprzedaż like-for-like całej grupy wzrosła o 0,4 proc., dzięki lepszym wynikom w Polsce, Słowacji i Irlandii. Natomiast po raz kolejny spadła sprzedaż kwartalna w Wielkiej Brytanii. Tym razem o 1,5 proc. z wyłączeniem paliw i podatku VAT, nie wliczając sklepów otwartych w ciągu ostatniego roku. Ich ewentualne uwzględnienie zapewne pogorszyłoby brytyjskie wyniki finansowe.

Zdaniem związkowców z "Sierpnia 80" wyzysk pracowników Tesco w Polsce nie może łatać strat finansowych centrali firmy w Wielkiej Brytanii. Tym bardziej, że spółka Tesco Polska rokrocznie powiększa swoje miliardowe zyski. Kierownictwo Tesco postępuje w sposób, który przypomina kolonialne wzorce. Protestujący zdecydowanie sprzeciwiają się kolonialnej polityce sieci.

Tesco jest największą brytyjską siecią hipermarketów i supermarketów. Posiada swoje filie w wielu krajach. Od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku firma działa w Europie Środkowej i Wschodniej, w Polsce od 1998 roku. Związki zawodowe i inne organizacje wielokrotnie zarzucały jej niewłaściwe traktowanie pracowników (niskie zarobki, ciężkie warunki pracy, utrudnianie działalności związkowej). Krytycy podkreślali, że Tesco wykorzystuje trudną sytuację na rynkach pracy dla mnożenia swych zysków.

Na zdjęciu: Krakowski hipermarket Tesco, w którym mieści się siedziba zarządu.
fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

USA – REWOLTA PRZECIW RASIZMOWI I POLICYJNEJ PRZEMOCY
3 czerwca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

3 czerwca:

1837 - W Berdyczowie powstał Związek Ludu Polskiego; dążył do radykalnej reformy stosunków społecznych.

1916 - Sukcesem zakończył się strajk górników Zagłębia Dąbrowskiego przeciwko pracy w niedzielę i święta.

1992 - W Rio de Janeiro rozpoczęła się konferencja "Środowisko i rozwój", znana również jako "Szczyt Ziemi".

1997 - Lionel Jospin z Partii Socjalistycznej został premierem Francji.

2008 - Strajk pracowników Poczty Polskiej.

2015 - Raimonds Vējonis ze Związku Zielonych i Rolników został wybrany przez Sejm na urząd prezydenta Łotwy.


 
Lewica.pl na Facebooku