Nie dla przemocy wobec kobiet i przemocy domowej
[2012-06-29 19:53:46]
![]() Konwencja została otwarta do podpisu 11 maja 2011 roku podczas Szczytu Rady Europy w Stambule. Skala zjawiska przemocy wobec kobiet, w tym przemocy w rodzinie była powodem podjęcia prac nad tym dokumentem. Oficjalne statystyki potwierdzają ogromną skalę zjawiska przemocy, nie mogą jednak odzwierciedlić rzeczywistych rozmiarów problemu. Najczęściej informują jedynie o działaniach policji i sądów, a przecież większość przypadków nie zostaje nigdy ujawniona. Konwencja oprócz tworzenia ram prawnych dla przeciwdziałania przemocy, przewiduje szereg praktycznych działań, m.in.: 24-godzinne pogotowie dla ofiar, powstanie sieci schronisk i ośrodków wsparcia, elektroniczny nadzór nad sprawcami przemocy, prowadzenie akcji informacyjnych. Dokument został podpisany dotychczas przez 21 państw, a ratyfikowała go na razie tylko Turcja. Aby mógł wejść w życie, musi być ratyfikowany przez przynajmniej 10 państw. W Polsce co roku ginie około 150 kobiet i 30 dzieci - ofiar przemocy. 800 tys. kobiet jest ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej. Bardzo często świadkami tego są dzieci. Według statystyk policyjnych mężczyźni stanowią 95 proc. sprawców przemocy domowej. Polski kodeks karny wciąż utrzymuje anachroniczny przepis o ściganiu przestępstwa gwałtu na wniosek ofiary, a nie z urzędu. Przeciwnicy Konwencji zarzucają jej, że jest skrajnie zideologizowanym dokumentem nasyconym lewackimi treściami, który sprzeciwia się prawu naturalnemu. Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty twierdzi, że dokument oprócz słusznych regulacji zwalczających przemoc, ma na celu redefinicję pojęcia płci i w konsekwencji destrukcję klasycznej definicji małżeństwa i rodziny. Z kolei minister Jarosław Gowin, w trakcie dyskusji w Sejmie z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, powiedział, że polskie prawo w 99 proc. wyprzedza Konwencję i przewiduje wszystkie rozwiązania przez nią postulowane, poza tym Konwencja ogranicza suwerenność sygnatariuszy, bo na straży interpretacji zapisów Konwencji ma stać specjalnie powołane międzynarodowe ciało. Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?