ZNP: Przeciw komercjalizacji i prywatyzacji szkolnictwa
[2012-07-03 13:53:06]
![]() W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się nauczyciele biologii, chemii, fizyki, bo bardzo skurczyła się im siatka godzin. To oni najczęściej poszukują pracy. W mniejszym stopniu ten problem dotyczy także nauczycieli historii oraz innych przedmiotów; wśród nauczycieli do zwolnienia są także matematycy i poloniści - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, sekretarz Okręgu Śląskiego ZNP. Dyrektorzy szkół, w których zwalniani są nauczyciele, próbują znaleźć dla nich pracę w innych placówkach oświatowych. Pomagają też niektóre samorządy. W Małopolsce będą organizowane porady psychologiczne dla zwalnianych i kursy przedsiębiorczości. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemiej obiecuje zatrudnić nauczycieli w trzech otwieranych żłobkach. Nauczyciele są zbulwersowani poczynaniami władz (zwolnienia, zapowiedź likwidacji Karty Nauczyciela, działania prywatyzacyjne i komercjalizacyjne). ZNP przeprowadził w dniach od 9.05 do 4.06 sondaż we wszystkich swoich ogniwach. 216 tys. nauczycieli i pracowników oświaty poprze ewentualną akcję protestacyjną. 81 tys. opowiedziało się za manifestacją w Warszawie, 75 tys. za strajkiem ostrzegawczym, a 65 tys. za strajkiem ciągłym. Decyzję w sprawie formy protestu podejmie Zarząd Główny ZNP. Prezes ZNP Sławomir Broniarz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (12.06) po raz kolejny wypowiedział się przeciw komercjalizacji i prywatyzacji szkolnictwa: Szkół nie można rozliczać wyłącznie na podstawie bilansu zysków czy strat. Ich "produktem" nie są jakieś śrubki, ale żywi uczniowie. Nie mamy tu do czynienia z prostym wynikiem produkcji czy rozliczaniem za pracę na akord. Sukcesem szkół nie jest więc, że się na nie wydaje mało lub dużo pieniędzy. Sukces szkół to wyniki uczniów, ich egzaminy, ich przyszłość, ich życie. Tego się nie da w prosty sposób zbilansować. Komercjalizacja czy prywatyzacja wprowadzą prędzej czy później segregację uczniów na biednych i bogatych oraz ograniczenie dostępu do edukacji. Konferencja prasowa ZNP 27.06.2012 Stanowisko Zarządu Głównego ZNP z dnia 26 czerwca 2012 r. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?