TJN: Co najmniej 21 bln dolarów ukryto w rajach podatkowych
[2012-07-26 23:47:23]
![]() W raporcie zatytułowanym "The Price of Offshore Revisted" można przeczytać, że w rzeczywistości kwota ta może być dużo wyższa i sięgać nawet 32 bln dolarów. Proceder transferowania fortun do Szwajcarii, Monaco, na Kajmany czy Jersey jest możliwy dzięki działaniom dobrze płatnych, zawodowych załatwiaczy z takich dziedzin jak bankowość i finanse, prawo oraz księgowość, wykorzystujących coraz bardziej pozbawioną granic i przeszkód światową gospodarkę. Najłatwiej wytransferować pieniądze z krajów eksportujących ropę naftową. Od początku lat dziewięćdziesiątych Rosja straciła w ten sposób 642 mld euro, Arabia Saudyjska 253 mld euro, Nigeria 251,8 mld euro. Problem polega na tym, że aktywa w tych krajach są kontrolowane przez niewielką grupę zamożnych osób prywatnych, podczas gdy długi są rozłożone na barkach zwykłych ludzi poprzez rządy - piszą autorzy raportu. Gdyby nie kapitały wytransferowane od lat siedemdziesiątych z krajów rozwijających się, to większość z nich bez problemów uporałaby się z zadłużeniem. Kraje G20 wielokrotnie zapowiadały likwidację rajów podatkowych, ale jak dotychczas nie uczyniły właściwie niczego. Raport Tax Justice Network - Price of Offshore Revisted |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
17 czerwca:
1789 - Stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, początek rewolucji we Francji.
1848 - Wiosna ludów: bombardowanie miasta przez wojska austriackie doprowadziło do kapitulacji powstania w Pradze.
1918 - Została założona Łotewska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (LSDSP).
1929 - Przybycie do Polski, na zaproszenie PPS, delegacji Międzynarodówki Socjalistycznej na czele z jej przewodniczącym Emilem Vandervelde.
1934 - Władze sanacyjne wydały dekret o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacji dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".
1936 - Urodził się Ken Loach, angielski reżyser, marksista, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".
1945 - Urodził się Ken Livingstone, polityk lewicowy, długoletni burmistrz Londynu, doradca H. Chaveza.
1991 - RPA: Zniesienie apartheidu
2004 - Zmarł Jacek Kuroń.
?