Arabia Saudyjska: Władze siłą rozpędzają demonstracje
[2012-07-29 16:02:43]
Były to drugie w tym miesiącu i kolejne w tym roku antyrządowe protesty w tym rejonie. Podczas poprzednich zamieszek 9 lipca zginęły dwie osoby. Demonstrujący domagali się równouprawnienia szyickiej ludności zamieszkującej prowincję. Zdaniem Międzynarodowej Grupy Kryzysowej, niezależnej organizacji międzynarodowej zajmującej się zapobieganiu i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, przedstawiciele liczącej co najmniej 2 miliony, spośród około 26 milionów mieszkańców kraju, mniejszości szyickiej nie są dopuszczani do wyższych stanowisk w administracji państwowej i siłach bezpieczeństwa. Protestujący żądali także wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w trakcie poprzednich protestów. Wśród nich znajduje się także szyicki duchowny Szejch Nimr al-Nimr. Jest on znany z ostrych wystąpień antyrządowych, prowadzonej od 2009 r. działalności na rzecz praw szyitów i walki z korupcją. Jego aresztowanie w lipcu br. stworzyło dodatkowy impuls do społecznych protestów. Władze oskarżają organizatorów akcji protestacyjnych o nielegalne posiadanie broni, strzelanie do policji oraz o wysługiwanie się obcym agenturom, jednocześnie oskarżając Iran o wzniecanie niepokojów. Z argumentacją władz saudyjskich współgra niedawna wypowiedź jakiej udzielił szef policji Dubaju Dahi Chalfan. Nawiązując do aresztowań w ostatnich trzech miesiącach opozycyjnych aktywistów stwierdził, że region Zatoki Perskiej narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony Iranu i Syrii. Jesteśmy świadomi, że są grupy spiskowców dążących w długim okresie czasu do obalenia rządów w państwach Zatoki – mówił Chalfan. Do wrogów zaliczył też Braci Muzułmańskich oraz ich rządy w Damaszku i Afryce Północnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
16 czerwca:
1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.
1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.
1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.
1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.
2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.
2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.
2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.
2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.
?