UP: Blok lewicy wokół kandydata na prezydenta

[2005-02-26 16:47:06]

Rada Krajowa Unii Pracy zadecydowała o upoważnieniu przewodniczącej partii Izabeli Jarugi-Nowackiej do podjęcia rozmów z siłami politycznymi lewicy w celu wyłonienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich. Politycy UP najczęściej wymieniali tutaj nazwisko Marszałka Sejmu, Włodzimierza Cimoszewicza. Unia Pracy chce także uczestniczyć w budowaniu nowej, wiarygodnej formacji lewicowej skupionej wokół właśnie takiego kandydata.

Apelujemy do wszystkich ludzi i środowisk lewicy o budowanie wspólnej i wiarygodnej formacji wyborczej. Formacji, w której nie będzie miejsca dla osób skompromitowanych, uwikłanych w nadużywanie władzy, korupcję i afery - czytamy w stanowisku Rady Krajowej Unii Pracy. Przewodnicząca partii Izabela Jaruga-Nowacka uzasadnia stanowisko partii potrzebą koncentracji sił i stworzenia alternatywy dla tego, co proponuje obywatelom prawica. To najlepszy moment by wokół kandydata na prezydenta budować lewicowe porozumienie - powiedziała Jaruga-Nowacka.

Przewodnicząca Unii Pracy opowiedziała się za zaproszeniem do nowego bloku zarówno środowisk radykalnej lewicy, w tym ugrupowań pozaparlamentarnych, oraz środowisk centrowych. Wspólnym mianownikiem nowego tworu politycznego miałyby być, oprócz wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich także: poszanowanie dla rozwiązań demokratycznych, zrozumienie idei państwa socjalnego oraz postulowanie aktywnej postawy Polski na arenie europejskiej.

Unia Pracy opowiedziała się także za przeprowadzeniem łącznie wyborów prezydenckich, parlamentarnych i referendum ogólnokrajowego w sprawie ratyfikacji przez Polskę Traktatu Konstytucyjnego dla Unii Europejskiej. Decyzja Rady Krajowej została poparta argumentem, że takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić państwowe środki przeznaczone na przeprowadzenie wyborów oraz zapewni stosunkowo wysoką frekwencję wyborczą.

Rada Krajowa Unii Pracy podjęła także decyzję o zaplanowaniu na maj bieżącego roku Nadzwyczajnego Kongresu Partii. Wybrano także nowego sekretarza generalnego UP, którym został Andrzej Spychalski.
W maju ubiegłego roku Izabela Jaruga-Nowacka tryumfalnie ogłosiła zakończenie koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Miesiąc później UP wystartowała jednak w wyborach do Parlamentu Europejskiego wspólnie z... SLD. We wrześniu Unia Pracy podjęła się budowy projektu politycznego o nazwie Unia Lewicy, który miał zreszać także Antyklerykalną Partię Postępu "Racja", Centrolewicę RP, Polską Partię Pracy, Nową Lewicę, Demokratyczną Partię Lewicy, Demokratyczną Unię Kobiet i Polską Partię Socjalistyczną. Jaruga-Nowacka oraz wiceszef Unii, Bartłomiej Morzycki, gorliwie zapewniali, że powrót do koalicji z SLD i SdPl jest niemożliwy, bowiem oznaczałby polityczną śmierć Unii. Kilka dni temu Izabela Jaruga-Nowacka zapowiadała jeszcze, że zagłosuje za czerwcowym terminem wyborów parlamentarnych... Dziś o tych wszystkich zapewnieniach wszyscy zapomnieli.

Z dnia na dzień Unia Pracy otworzyła się na środowiska centrowe. Nagle też liderzy Unii Pracy zamarzyli, aby ich kandydatem na Prezydenta RP był człowiek, który odmawia wprowadzenia pod obrady Sejmu ustaw o aborcji i eutanazji, nazywając zajmowanie się tymi problemami "stratą czasu", jest w dużej mierze odpowiedzialny za uwikłanie Polski w okupację Iraku oraz wasalną względem USA politykę zagraniczną i który romansuje z "nowym centrum".

Działacze UP zaprezentowali dziś... No właśnie: co? Totalną amnezję? Brutalny cynizm? Wybierzcie sami...

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2009 - Jorgos Papandreu został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku