Piotrków Trybunalski: Twórca Antykomor.pl skazany (akt.)
[2012-09-14 19:24:29]
14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Skazany nie będzie odbywał kary w więzieniu. Sąd uznał twórcę strony internetowej Antykomor.pl winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akt oskarżenia zarzucał też Fryczowi posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, ale od tego zarzutu sąd go uniewinnił. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona skazanego zapowiedziała, że złoży apelację, natomiast Robert Frycz uznał decyzję sądu za zamach na wolność słowa.
Zdaniem Roberta Frycza jego strona internetowa miała charakter satyryczny. Rejestrował na niej liczne wpadki i gafy prezydenta. Na stronie publikowane były krytyczne opinie o nim, fotomontaże, a także gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego. W maju ubiegłego roku uzbrojeni funkcjonariusze ABW wtargnęli do mieszkania Frycza. Zabezpieczono wówczas jego laptopa oraz nośniki danych.
W nowoczesnej demokracji sankcje karne za obrażenie głowy państwa są nie na miejscu, zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od dziesięcioleci uchyla takie wyroki - powiedziała Dunja Mijatović, przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.
Mijatović, odnosząc się do skazania Roberta Frycza, wezwała do dekryminalizacji zapisów polskiego prawa o zniesławieniu. Przedstawicielka OBWE uważa, że wyrok powinien być zrewidowany.
fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.