Gdańsk: Koniec sprawy pracowników Fast-Projekt

[2012-11-15 18:28:26]

W poniedziałek zakończył się proces, jaki przed gdańskim sądem pracy działacze OPZZ Konfederacja Pracy wytoczyli firmie stoczniowej Fast-Projekt.

Wyrokiem sądu uznano, że Fast-Projekt zatrudniała nielegalnie pracowników oraz zasądzono na ich rzecz zaległe wynagrodzenia. Pan Jerzy, który skarżył pracodawcę, otrzyma w sumie 2722 zł niezapłaconego wynagrodzenia i 920 zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pan Jerzy pracował wraz z grupą kilkudziesięciu osób przy remoncie jednego ze statków w Gdańsku od stycznia do marca 2011 roku. Pracownicy wykonywali pracę po 12 godzin dziennie, pracowali także po 10 godzin dziennie w soboty. Jedynie niedziela była dla nich dniem wolnym. Fast-Projekt w pewnym momencie przestał wypłacać wynagrodzenia, firma ucięła także kontakt z pracownikami.

Pracodawca pomimo, że w jednej z wcześniejszych spraw zawarł ugodę i zapłacił jednemu z pracowników wszystkie zaległe wynagrodzenia, tym razem uchylał się od uczestnictwa w rozprawach. W związku z tym, pełnomocnik pana Jerzego, Grzegorz Ilnicki złożył wniosek o wydanie przez sąd wyroku zaocznego.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Paula Markiewicz podkreśliła, że mimo informowania pracodawcy, ignorował on proces i w żaden sposób nie zaprzeczył zarzutom działaczy OPZZ Konfederacja Pracy. Podkreśliła także, że związkowcy w sposób wiarygodny wykazali, że pan Jerzy był zatrudniony na umowie o pracę, a pracodawca we wcześniejszych postępowaniach sądowych nie negował tego faktu w odniesieniu do innych osób, które pracowały wspólnie z panem Jerzym.

Mimo, że sąd wydał wyrok już na drugiej rozprawie, proces trwał blisko rok czasu. Z uwagi na dużą liczbę spraw i niską obsadę sędziowską w gdańskim sądzie pracy terminy rozpraw wyznaczane są często co pół roku.

W 2011 roku minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski z Platformy Obywatelskiej zlikwidował 74 wydziały sądów pracy w sądach rejonowych w całej Polsce. Oficjalnym powodem tej reformy była malejąca liczba sporów pomiędzy pracownikami i pracodawcami.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku