Egipt: Islamiści zwyciężają w I turze referendum konstytucyjnego?
[2012-12-17 14:06:50]
Za przyjętym przez nią projektem opowiedziało się ok. 56,5% uczestników plebiscytu. Referendum w niewielkim stopniu można jednak uznać za reprezentatywne dla opinii Egipcjan, ponieważ udział wzięło w nim raptem ok. 32% uprawnionych do głosowania. Zdecydowanie przeciw propozycjom opowiedzieli się mieszkańcy największych aglomeracji, w tym Kairu i Aleksandrii, gdzie przeciw propozycji ustawy zasadniczej wypowiedziało się nawet 2/3 głosujących. Jednak porażka świeckiej opozycji w I turze raczej nie ulegnie już zmianie, ponieważ w II, planowanej na 22 grudnia, głosować będą już przede wszystkim bardziej prowincjonalne regiony, w których islamiści cieszą się jeszcze większą popularnością. Zdaniem opozycji skupionej wokół Frontu Ocalenia Narodowego, którego liderem jest Mohammed El-Baradei, wyniki te dowodzą jednak fałszerstw, jakich dopuścić miała się władza w czasie plebiscytu. W jej opinii nawet dwie trzecie głosujących sprzeciwiło się projektowi konstytucji. Ponadto zarzuca ona obozowi Bractwa masowe kupowanie głosów, a także zastraszanie części elektoratu. Sugestie te zdają się nie być bezpodstawne, ponieważ w większości lokali wyborczych uniemożliwiono pracę opozycyjnym obserwatorom głosowania. Islamiści traktują natomiast I turę jako zwycięstwo prezydenta Muhammada Morsiego, który w ostatnim czasie stał się celem masowych protestów opozycji, odbywających się przede wszystkim w stołecznym Kairze. Jak informuje wydanie internetowe „Al-Dżaziry”, w starciach pomiędzy islamistami i opozycją dotyczącymi referendum, zginęło już przynajmniej 8 osób, a kilkaset kolejnych zostało rannych. Jak odnotowuje BBC, w czasie I tury plebiscytu zdemolowana została np. kairska siedziba opozycyjnej partii al-Wafd. Do starć dochodziło również w Aleksandrii i Dakahlii. W pozostałej części Egiptu sytuacja jest jednak umiarkowanie spokojna. W tych okolicznościach władze skierowały do zabezpieczenia wyborów aż 120 tys. żołnierzy, którzy wesprą w tym zadaniu 130 tys. policjantów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?