Szwajcaria: Obywatele uchwalili w referendum obniżki wynagrodzeń bankierów

[2013-03-04 11:48:42]

Mieszkańcy Szwajcarii zadecydowali wczoraj w ogólnokrajowym referendum o obniżkach wynagrodzeń dla menedżerów spółek giełdowych. Pomimo kampanii krytykującej ten projekt, wspieranej przez rząd, parlament i wielkie korporacje, aż 67,9% obywateli głosowało za jego wprowadzeniem. W plebiscycie brało udział 46% osób uprawnionych do głosowania.

Nowa regulacja powoduje także, że wynagrodzenia dla członków zarządów i rad nadzorczych firm będą od teraz zatwierdzane przez walne zgromadzenia akcjonariuszy. Kadencje w radach nadzorczych i zarządach będą trwały raptem rok. Naruszenie tych przepisów grozić będzie trzyletnią karą pozbawienia wolności i grzywną w wysokości aż 6 rocznych pensji. Projekt doprowadzi też do drastycznego ograniczenia premii dla menedżerów opuszczających swoje stanowiska, co ma być odpowiedzią na kompromitująco wysokie odprawy pracowników instytucji finansowych korzystających z publicznego wsparcia.

Inicjatorem pomysłu był bezpartyjny senator, Thomas Minder, który argumentował, że nowe prawo ma być jedną z form reakcji na nieprawidłowości w banku UBS. Finansowy gigant oskarżany o liczne nadużycia spowodowane ekstremalnie nieodpowiedzialną polityką swoich menedżerów zmuszony był korzystać z dofinansowania ze środków publicznych. Krytycy inicjatywy zarzucają jej, że sprowokuje ona ucieczkę wielkich koncernów ze Szwajcarii. Minder odpiera takie sugestie argumentując, że pomysł powinien stać się raczej wzorem dla innych państw, jako, że ułatwi realne inwestycje w miejsce przepłacania niewydajnych kadr kierowniczych.

Referenda ogólnokrajowe, stosunkowo rzadkie w większości europejskich ustrojów, są nieodłącznym elementem szwajcarskiego systemu politycznego. Np. w 2012 r. obywatele tego państwa brali udział w aż takich 12 plebiscytach. Referendum zorganizowane 3 marca składało się łącznie z 3 części. Pozostałe dotyczyły akceptacji dla pomysłu przydzielenia nadzoru nad polityką rodzinną ze szczebla federalnego oraz pewnych regulacji w zakresie planowania przestrzennego.

Wczorajsze głosowanie było pierwszym z tegorocznych referendów w Szwajcarii, a także pierwszym w ogóle, w którym głosowano przez Internet. Było to możliwe w aż 11 z 26 kantonów, które przyjęły zezwalające na to prawo, zaakceptowane w grudniu przez Radę Związkową, stanowiącą szwajcarski odpowiednik rady ministrów.

Łukasz Drozda



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku