Gdańsk: Wyrok w sprawie "śmieciówek" w Narpolu

[2013-04-12 10:55:06]

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, wydał wczoraj wyrok w sprawie, którą wytoczyli byli pracownicy spółki Narpol. Panowie Dariusz i Jerzy domagali się ustalenia istnienia stosunku pracy. Obydwaj zatrudnieni byli na podstawie umów zlecenia, które ich zdaniem były wykonywane w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, osobiście i pod kierownictwem pracodawcy, a więc w warunkach typowych dla stosunku pracy. Sąd podzielił ich stanowisko i przyjął, że przez cały okres zatrudnienia byli oni pracownikami, a nie zleceniobiorcami. Tym samym sąd uznał, że wszystkie skutki wynikające z zawartych umów zlecenia są nieważne, a w ich miejsce mają być stosowane przepisy prawa pracy.

Panowie Dariusz i Jerzy brali udział w pracach remontowo-wykończeniowych na statkach na terenie jednej ze stoczni w Gdańsku. Pracowali od czerwca do grudnia 2010 roku, po 6 dni w tygodniu od 10 do 12 godzin dziennie. Pod koniec grudnia 2010 roku, ich pracodawca oznajmił, że nie ma dla nich pracy i mają czekać w domu na wezwanie do pracy. Następnie kontakt z pracodawcą się urwał.

Pracownicy zwrócili się o pomoc i przystąpili do związku zawodowego OPZZ "Konfederacji Pracy", który najpierw próbował mediować z pracodawcą, a następnie skierował sprawę do sądu pracy.

W toku postępowania sądowego prezes Narpolu przyznał, że zatrudniał zleceniobiorców, bo w ten sposób łatwiej było mu operować ryzykiem działalności gospodarczej. Potwierdził także, że pan Dariusz i Jerzy od początku domagali się zawarcia umów o pracę, a nie umów cywilnoprawnych.

Uzasadniając wyrok, sędzia Katarzyna Antoniewicz podkreśliła, że Narpol zatrudniał obok siebie pracowników i zleceniobiorców, ale ich praca niczym się nie różniła. Sędzia wskazywała także, że Narpol przy zatrudnianiu na podstawie umowy zlecenia kierował się chęcią uchylania się od ponoszenia kosztów pracy, co - zdaniem sądu - jest niedopuszczalnym powodem odmowy zatrudnienia na umowie o pracę.

Z wyroku w sprawie Narpola zadowolony jest pełnomocnik pracowników, Grzegorz Ilnicki z Konfederacji Pracy, ale jego zdaniem kolejnym krokiem w sprawie powinno być odzyskanie zaległych wynagrodzeń pracowników. To może jednak być trudne, ponieważ spółka Narpol została w między czasie postawiona w stan upadłości.

Proces trwał blisko dwa lata.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku