
Polska, Serbia: Międzynarodowa akcja solidarnościowa z pracownikami Fiata
[2013-05-03 22:32:30]
27-30 kwietnia odbyła się seria pikiet solidarnościowych pod fabrykami Fiata w Polsce i Serbii, przeprowadzona przez Związek Syndykalistów Polski oraz Anarchosyndykalistyczną Inicjatywę (ASI) z Serbii. Akcja była zainspirowana faktem, że Fiat zwolnił ponad 1400 pracowników z fabryki w Tychach i jest w trakcie przenoszenia tych miejsc pracy do Serbii.
Fiat i inne koncerny starają się kontrolować pracowników i nastawiać ich przeciw innym. Gdy grozi im utrata pracy, pracownicy często godzą się pracować więcej za mniejsze wynagrodzenie. Członkowie Związku Syndykalistów Polski oraz Anarchosyndykalistycznej Inicjatywy z Serbii chcieli zwrócić uwagę na ten sposób manipulowania pracownikami i wskazać na to, że jedyną możliwością oporu w świecie globalnego kapitału, to solidarność i organizowanie się na poziomie międzynarodowym.
Członkowie ZSP pikietowali pod zakładami Fiata w Tychach oraz w Bielsku-Białej. Podczas akcji rozdano setki ulotek. W tym samym czasie co akcja w Tychach, w Belgradzie odbył się protest przed salonem tej firmy. Następnego dnia miała miejsce akcja w Kragujevacu, gdzie mieści się fabryka koncernu. Sfilmowano tam pozdrowienia dla polskich i dla serbskich pracowników.
Jak wynika z ulotki rozdawanej w Tychach, Fiat stara się osiągnąć zysk kosztem pracowników, gdyż standardową praktyką tej firmy jest wykorzystywanie pracowników w jednym kraju przeciwko pracownikom w innym kraju. Płace są utrzymywane na różnych poziomach, aby zawsze mieć w odwodzie tanią siłę roboczą. W tym przypadku włoski koncern postanowił przenieść 1400 miejsc pracy zagranicę, gdzie otrzyma dotacje państwowe. Pracownicy z Serbii nie dokonali wyboru, że chcą pracować za mniej, niż Polacy, a Polacy za mniej niż Włosi. Problemem jest podział świata na obszary, w których praca ma różną wartość i dalsze tolerowanie tej sytuacji.
Zdaniem autorów ulotki jedynym wyjściem jest wspólne działanie pracowników na całym świecie i pokazanie, że są siłą, z którą należy się liczyć. Akcje solidarnościowe, które zorganizowane zostały w Tychach, Kragujevacu i w Belgradzie są przykładem międzynarodowego porozumienia i współdziałania pracowników w różnych krajach.
Mariusz Pruszyński Fot. zsp.net.pl
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?