Ukazał się "Niezbędnik Historyczny Lewicy"

[2013-05-07 21:31:13]

Dzisiaj odbyło się w Sejmie spotkanie promujące „Niezbędnik Historyczny Lewicy” – najnowszą publikację Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Niniejsza publikacja powstała z inicjatywy osób uważających, że lewica nie powinna tylko przepraszać za swoją przeszłość. Jeśli chodzi o ciemne karty historii lewicy, to skrucha została już wyrażona. Jednocześnie lewica posiada nieporównanie więcej kart jasnych, które powinny być powodem do dumy. Wiedzę o działalności tak organizacji jak PPS, TUR, czy RTPD należy ocalić od zapomnienia. Nie może być również zgody na przedstawianie PRL-u, jako czarnej dziury w historii Polski, czy opowieści, że druga wojna światowa skończyła się w 1989 roku - czytamy we wstępie do „Niezbędnika”.

Spotkanie promocyjne otworzył Tomasz Kalita, dyrektor Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, który przedstawił genezę powstania najnowszej publikacji Centrum. Następnie głos zabrali przedstawiciele kierownictwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller i Krzysztof Gawkowski. Miller zapowiedział początek ofensywy SLD w walce o pamięć historyczną. Zwrócił również uwagę na historyczny paradoks, że im więcej czasu mija od roku 1989 roku, tym bardziej legitymizuje się III RP poprzez delegitymizację PRL.

Następnie głos zabrali autorzy „Niezbędnika”: Bartosz Machalica, Piotr Szumlewicz, prof. Danuta Waniek i prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska.

Jeśli przyjmiemy założenie, że historia nie jest czarno-biała, to chcieliśmy dodać trochę bieli, tam gdzie przez ostatnich 20 lat używano tylko czarnych barw. Tam, gdzie w ostatnich latach było aż nadto wybielania, chcieliśmy dodać trochę ciemnej szarości. Jeśli odcień szarości uznaliśmy za odpowiedni, wówczas nie rezygnowaliśmy z tworzenia odrębnego hasła - powiedział Machalica, tłumacząc dobór haseł do „Niezbędnika”. W dalszej części swojego wystąpienia wytłumaczył, dlaczego autorzy „Niezbędnika postanowili wykorzystać jako motto publikacji, słowa Karola Marksa: Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących.

Szumlewicz w swoim wystąpieniu mówił o historii jako narzędziu władzy w rękach polskiej prawicy. Upomniał się również o pisanie historii z perspektywy grup dyskryminowanych i wyzyskiwanych.

Prof. Waniek z kolei wyraziła nadzieję, że „Niezbędnik Historyczny Lewicy” będzie początkiem zakrojonych na szerszą skalę badań nad historią polskiej lewicy, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w historii.

Prof. Winiarczyk-Kossakowska przypomniała z kolei dorobek merytoryczny Klubu Poselskiego SLD, który zorganizował już trzy konferencję historyczne. Pierwsza była poświęcona historii PPS, druga Październikowi 1956, trzecia osobie Edwarda Gierka.

„Niezbędnik Historyczny Lewicy” spotkał się z ostrą krytyką wszystkim poza SLD klubów parlamentarnych. Najostrzej zareagowała Solidarna Polska. Poseł Patryk Jaki nie wykluczył wniosku do prokuratury ws. publikacji, która - jego zdaniem - może nawoływać i propagować symbole i wartości totalitarnego komunizmu

„Niezbędnik Historyczny Lewicy” dostępny jest tutaj.

Dariusz Kłuszyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku