CBOS o związkach zawodowych

[2013-05-16 00:52:35]

CBOS przedstawił raport „Członkostwo w związkach zawodowych i opinie o ich działalności”. Wynika z niego, że do związków zawodowych należy tylko co dwudziesty Polak (5%), czyli co dziesiąty pracownik najemny (10%). Jest to najniższy odsetek odnotowany przez CBOS od początku lat dziewięćdziesiątych. Z badania wynika, że najliczniejszą centralą związkową jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, następnie Forum Związków Zawodowych i wreszcie NSZZ Solidarność.

34% zatrudnionych deklaruje, że w ich zakładach pracy działa związek zawodowy, ale 76% z tej grupy nie dostrzega pozytywnego wpływu jego obecności na sytuację pracowników. Tylko 16% pracowników docenia efekty działalności związku w swoim przedsiębiorstwie. Zarazem większość Polaków postrzega związki zawodowe jako organizacje o niskiej skuteczności w obronie praw pracowniczych. 57% ogółu badanych twierdzi, że związkowcy są nieskuteczni w swoich działaniach, a zaledwie 28% jest przeciwnego zdania. Ciekawe, że jeszcze bardziej krytyczne opinie na ten temat są wśród związkowców. Z nich 29% deklaruje, że związki zawodowe skutecznie bronią praw pracowniczych, a przeciwną opinię deklaruje aż 65%.

Mimo krytycznej oceny skuteczności związkowców społeczeństwo polskie raczej przychylnie się do nich odnosi. 45% Polaków korzystnie ocenia działalność organizacji pracowniczych, a tylko 32% ocenia je negatywnie. Jednocześnie aż 61% badanych twierdzi, że związki zawodowe mają w Polsce zbyt mały wpływ na decyzje polityczne, a zaledwie 8% sądzi, że wpływ ten jest zbyt duży.

CBOS zadał również pytanie o ocenę działalności związków zawodowych, porównując elektoraty poszczególnych partii. Najbardziej przychylnie do związkowców odnosi się elektorat Prawa i Sprawiedliwości – 68% zwolenników tej partii ocenia działalność związkowców jako korzystną, a jedynie 17% jako niekorzystną. Na drugim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej – 48% elektoratu tej partii ocenia związki korzystnie, a 41% niekorzystnie. Na trzecim miejscu znalazł się PSL i na ostatnim PO (37% przychylnie ocenia związkowców, 44% negatywnie). W badaniu nie wyróżniono elektoratów innych partii.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku