Szwecja: Zamieszki na przedmieściach Sztokholmu

[2013-05-22 12:51:15]

Noc z 21 na 22 maja była trzecią z rzędu, w czasie której trwały zamieszki. Bierze w nich udział młodzież na imigranckich przedmieściach Sztokholmu. Podpalono kilkadziesiąt samochodów, obrzucono kamieniami wagony metra oraz budynki szkół. Policja zatrzymała osiem osób.

13 maja policja zastrzeliła 69-latka w Husby na zachodnich przedmieściach Sztokholmu. Według policji mężczyzna zaatakował funkcjonariuszy nożem, gdy ci włamali się do mieszkania, w którym przebywał z kobietą. Oficjalny raport, zgodnie z którym mężczyznę zabrano do szpitala okazał się fałszywy. To wywołało gniewną reakcję okolicznych mieszkańców. Zamieszki szybko rozprzestrzeniły się na inne imigranckie dzielnice: Skaerholmen, Fittja oraz Norsborg, położone na południe od centrum stolic. Na tych przedmieściach mieszka również wielu imigrantów z Polski.

Według ekspertów wydarzenia mają związek z wysokim bezrobociem wśród młodzieży w tych dzielnicach. W Husby, gdzie w 19 maja wybuchły zamieszki, aż jedna piąta nastolatków nie pracuje ani się nie uczy.

Zajścia wywołały w Szwecji debatę na temat integracji. Przeciwna imigrantom nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która od 2010 roku zasiada w szwedzkim parlamencie, wykorzystała zamieszki do krytyki idei społeczeństwa wielokulturowego. Natomiast Lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej Stefan Loefven stwierdził, że wiążą się one z rosnącym w Szwecji rozwarstwieniem społeczeństwa.

Rami al-Khamisi z organizacji Megafonen, która stoi za protestem przeciwko policyjnemu zabójstwu powiedział: To jest rodzaj reakcji, gdy nie ma równości między ludźmi. Według niego policja była wobec członków jego organizacji brutalna: użyła wobec nich pałek i szczuła ich psami.

21 maja premier Szwecji Fredrik Reinfeldt powiedział, że "nie można wykluczyć kolejnych zamieszek". Jego zdaniem kluczem do uzdrowienia sytuacji w dłuższej perspektywie jest wzrost nakładów na edukację.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku