Szwecja: Zamieszki na przedmieściach Sztokholmu

[2013-05-22 12:51:15]

Noc z 21 na 22 maja była trzecią z rzędu, w czasie której trwały zamieszki. Bierze w nich udział młodzież na imigranckich przedmieściach Sztokholmu. Podpalono kilkadziesiąt samochodów, obrzucono kamieniami wagony metra oraz budynki szkół. Policja zatrzymała osiem osób.

13 maja policja zastrzeliła 69-latka w Husby na zachodnich przedmieściach Sztokholmu. Według policji mężczyzna zaatakował funkcjonariuszy nożem, gdy ci włamali się do mieszkania, w którym przebywał z kobietą. Oficjalny raport, zgodnie z którym mężczyznę zabrano do szpitala okazał się fałszywy. To wywołało gniewną reakcję okolicznych mieszkańców. Zamieszki szybko rozprzestrzeniły się na inne imigranckie dzielnice: Skaerholmen, Fittja oraz Norsborg, położone na południe od centrum stolic. Na tych przedmieściach mieszka również wielu imigrantów z Polski.

Według ekspertów wydarzenia mają związek z wysokim bezrobociem wśród młodzieży w tych dzielnicach. W Husby, gdzie w 19 maja wybuchły zamieszki, aż jedna piąta nastolatków nie pracuje ani się nie uczy.

Zajścia wywołały w Szwecji debatę na temat integracji. Przeciwna imigrantom nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która od 2010 roku zasiada w szwedzkim parlamencie, wykorzystała zamieszki do krytyki idei społeczeństwa wielokulturowego. Natomiast Lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej Stefan Loefven stwierdził, że wiążą się one z rosnącym w Szwecji rozwarstwieniem społeczeństwa.

Rami al-Khamisi z organizacji Megafonen, która stoi za protestem przeciwko policyjnemu zabójstwu powiedział: To jest rodzaj reakcji, gdy nie ma równości między ludźmi. Według niego policja była wobec członków jego organizacji brutalna: użyła wobec nich pałek i szczuła ich psami.

21 maja premier Szwecji Fredrik Reinfeldt powiedział, że "nie można wykluczyć kolejnych zamieszek". Jego zdaniem kluczem do uzdrowienia sytuacji w dłuższej perspektywie jest wzrost nakładów na edukację.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku