USA: Politycy bronią inwigilacji, obywatele ją akceptują

[2013-06-12 21:34:45]

Informacje o prowadzonej na wielką skalę przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) inwigilacji elektronicznej wywołały oburzenie i falę krytyki. Rząd USA jest oskarżany o nadużywanie władzy m.in. przez organizacje obrońców praw obywatelskich, komentatorów prasy liberalnej oraz polityków Unii Europejskiej.

Jednak liderzy partii politycznych w Kongresie USA stanęli w obronie rządu. Przewodniczący Izby Reprezentantów, republikański kongresman John Boehner, lider większości Demokratów w Senacie Harry Reid oraz lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell wydali oświadczenia, w których zapewnili, że programy zbierania danych są legalne i poddawane kontroli Kongresu oraz sądów, a także, że chronią Amerykanów i dają nam narzędzia do walki z terroryzmem.

Niektórzy prominentni politycy – wśród nich szefowa senackiej komisji wywiadu Dianne Feinstein z Partii Demokratycznej – ocenili też, że 29-letni Edward Snowden, który ujawnił istnienie tajnych programów inwigilacji elektronicznej, jest "zdrajcą", który naraził kraj na niebezpieczeństwo.

12 czerwca Feinstein poinformowała również, że wystąpiła do władz o ujawnienie informacji o atakach, którym wywiad zapobiegł dzięki dostępowi do danych telefonicznych i internetowych. Miałoby to według niej pomóc obywatalom lepiej zrozumieć skuteczność programów zbierania danych.

11 czerwca po południu kongresmeni otrzymali od przedstawicieli FBI i innych agencji wywiadu USA informacje na temat obu ujawnionych przez Snowdena programów, w ramach których NSA zbiera i analizuje dane telefoniczne i internetowe milionów Amerykanów i obcokrajowców.

Część członków kongresu nie ukrywała zaskoczenia. Choć prezydent Barack Obama zapewnił na niedawnej konferencji prasowej, że każdy z nich był informowany, wielu kongresmanów przyznało, iż nie byli świadomi, że te programy są zakrojone na tak wielką skalę. Niektórzy krytycznie wypowiedzieli się o programach powszechnej inwigilacji.

Zdaniem demokratycznego kongresmana Brada Shermana NSA ma zbyt wiele swobody i nie jest w wystarczającym zakresie kontrolowana. Władza wykonawcza zbiera miliardy danych dziennie, ale nie mamy sądów, które sprawdziłyby, czy są przestrzegane standardy - powiedział.

Demokratyczny senator Ron Wyden zażądał nawet przesłuchania w Kongresie na temat programów zbierania danych. Wraz z grupą innych siedmiu senatorów, w tym dwóch z Partii Republikańskiej, złożył projekt ustawy nakazującej odtajnienie decyzji sądu, które zezwoliły na prowadzenie programów inwigilacji.

Z kolei czołowy członek komisji wywiadu w Izbie Reprezentantów demokrata Dutch Ruppersberger zapowiedział, że jego komisja będzie badać ten temat i nie wykluczył przyjęcia w przyszłości "rekomendacji". Kongres potrzebuje debaty, by określić, jakie narzędzia dajemy wywiadowi w walce z terroryzmem - powiedział.

13 czerwca komisje wywiadu w Senacie i Izbie Reprezentantów zostaną ponownie poinformowane o kontrowersyjnych programach.

Z sondażu PEW Research Center opublikowanego 10 czerwca programy inwigilacji połączeń telefonicznych i treści przekazywanych przez Internet są akceptowane przez większość amerykańskiego społeczeństwa. 56 proc. Amerykanów akceptuje monitorowanie danych telefonicznych przez NSA, a 62 proc. uważa, że dla rządu federalnego ważnym zadaniem jest śledzenie potencjalnych zagrożeń, "nawet jeśli to uderza w prywatność".

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2003 - W szwedzkim Malmö podpalono meczet.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku