Sejm uelastycznił kodeks pracy (akt.)

[2013-06-14 13:37:51]

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Główne założenie nowelizacji to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, „jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy”.

Zgodnie z projektem pracodawca, mając mniej zleceń, będzie mógł ograniczyć czas pracy pracowników np. do 2 godzin dziennie. Kiedy pojawi się więcej zamówień, załoga zostanie w pracy dłużej – na przykład 13 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Ważne, żeby wszystko sumowało się w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jedyne ograniczenie tygodniowego czasu pracy wynika z odrębnych przepisów, które dają pracownikowi możliwość odpoczynku 11 godzin na dobę, a do tego 35 godzin tygodniowo.

Jednym z efektów wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego będzie możliwość czasowego obniżania wynagrodzenia. Wprowadzenie w życie nowych rozwiązań spowoduje, że w ramach wydłużonych okresów rozliczeniowych zniknie wypłacanie pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Gdy zatrudnieni będą pracować 12 godzin dziennie, ich pensje nie zmienią się. Tymczasem w okresie braku zleceń, pracownicy mają otrzymywać jedynie płacę minimalną.

W projekcie nie uwzględnia się potrzeby ochrony pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych czy szkodliwych dla zdrowia. Również dla nich reforma oznacza możliwość intensyfikacji pracy przez większość roku kalendarzowego kosztem skrócenia wymiaru czasu pracy w pozostałej części.



Związki zawodowe wskazywały, że wprowadzane reformy są sprzeczne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którą okres rozliczeniowy czasu pracy nie powinien przekraczać 4 miesięcy. Ich wątpliwości budziły także zapisy dotyczące trybu wprowadzania zmian. Jeśli w przedsiębiorstwie działają związki zawodowe, to pracodawca jest zobowiązany do negocjowania z nimi wydłużonego okresu rozliczeniowego. Jednak gdy w firmie nie działa organizacja związkowa, to „porozumienie zawierane jest z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy”. Oznacza to, że pracodawca sam będzie mógł decydować, z kim wynegocjuje wprowadzanie zmian.

Inną częścią przyjętych rozwiązań jest wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Pracownicy będą mogli zaczynać robotę codziennie o innej porze. Ustawa nie przewiduje natomiast, w jakim trybie firmy będą ustalać różne godziny rozpoczynania pracy. Nie jest jasne, czy pracodawca będzie tworzył harmonogram pracy na miesiąc, na tydzień czy też z dnia na dzień.

Rząd argumentował, że zaproponowane zmiany pomogą utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.

Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie ustawy w całości, o co wnioskował Ruch Palikota, nie przyjęli także poprawek zgłoszonych przez klub PiS. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 227 posłów, przeciwko było 190, a 10 wstrzymało się od głosu.



Za przyjęciem projektu opowiedzieli się wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie Platformy Obywatelskiej z wyjątkiem Łukasza Borowiaka, który wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie brało udział 9 posłów PO, w tym między innymi Donald Tusk i Bogdan Zdrojewski. Projekt poparli też wszyscy uczestniczący w głosowaniu posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, przy czym nie głosowali Janusz Piechociński i Eugeniusz Kłopotek.

Wszyscy głosujący posłowie Prawa i Sprawiedliwości opowiedzieli się przeciwko projektowi. Nie głosowało 14 posłów PiS, w tym Joachim Brudziński i Mariusz Błaszczak. Przeciwko projektowi opowiedzieli się wszyscy posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z wyjątkiem nieobecnego na sali sejmowej Leszka Millera. Również wszyscy parlamentarzyści Solidarnej Polski byli przeciwko projektowi rządowemu, przy czym 4 z nich nie wzięło udziału w głosowaniu, w tym Patryk Jaki i Beata Kempa.

Najbardziej podzielony był Ruch Palikota. 27 posłów i posłanek tego ugrupowania zagłosowało przeciwko projektowi, 1 – Andrzej Piątek był za, a 9, w tym Łukasz Gibała, wstrzymało się od głosu.

Z posłów niezrzeszonych 4 poparło ustawę, a 3 – Wanda Nowicka, Ryszard Kalisz i Przemysław Wipler opowiedziało się przeciwko niej.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku