MEN: Religia na maturze jest niezgodna z Konstytucją

[2013-07-23 23:31:14]

Egzamin maturalny nie może obejmować religii. Wynika to z zawartej w „Konstytucji RP” i konkordacie zasady niezależności państwa od Kościoła katolickiego - przypomniało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii chcą posłowie PiS i SP, którzy zainicjowali w tej sprawie posiedzenie sejmowej komisji edukacji. 23 lipca posłowie tych partii argumantowali, że uniemożliwianie zdawania matury z religii dyskryminuje uczniów, którzy na podstawie samego świadectwa maturalnego chcieliby studiować teologię.

Wiceminister edukacji Joanna Berdzik powiedziała: Z konstytucji, art. 25 ust. 2, jak z konkordatu, art. 12 ust. 2 i 4, wynika zasada wzajemnego poszanowania domeny państwa i Kościoła katolickiego, co wyraża się w przyznaniu Kościołowi autonomii w zakresie nauczania religii i w wyłączeniu kompetencji państwa w odniesieniu do ustalenia programu nauczania religii i podręczników. Przypomniała, że programy nauczania i podręczniki dotyczące lekcji religii w szkołach są opracowywane wyłącznie przez władzę kościelną i przedstawiane ministrowi edukacji jedynie do wiadomości. Ponadto nauczyciele religii w sprawach treści nauczania i wychowania religijnego podlegają tylko przepisom i zarządzeniom kościelnym. Tymczasem egzamin maturalny może obejmować wyłącznie te przedmioty, których podstawę programową określa MEN. Dlatego nie ma prawnych podstaw do przeprowadzenia egzaminu maturalnego z religii.

Wprowadzeniu religii na maturze sprzeciwili się posłowie SLD m.in. b. minister edukacji Krystyna Łybacka i poseł Artur Ostrowski, którzy w tej sprawie zgodzili się ze stanowiskiem rządu. Posłowie SLD podkreślali, że lekcje religii w polskich szkołach mają charakter konfesyjny i jako takie dotyczą jedynie wiary, a nie wiedzy. Ich zdaniem, to właśnie specyfika nauczania religii uniemożliwia przeprowadzenie matury z tego przedmiotu na takiej samej zasadzie jak na przykład z matematyki lub biologii.

W czasie posiedzenia komisji MEN przypomniało też, że zgodnie z podpisanym w kwietniu rozporządzeniem, od 2015 r. egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych będzie przeprowadzany wyłącznie z tych przedmiotów, dla których w szkołach ponadgimnazjalnych została określona podstawa programowa w zakresie rozszerzonym. W grupie tych przedmiotów nie ma religii.

Natomiast uczelnia wyższa może przeprowadzić dodatkowy egzamin wstępny np. z wiedzy o religii, jeżeli wynika to m.in. z potrzeby sprawdzania szczególnych predyspozycji do podejmowania studiów na danym kierunku, np. teologii.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku