Wzrosła liczba przestępstw z nienawiści

[2013-07-24 20:39:58]

24 lipca w Sejmie Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przedstawiła Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych informację na temat dyskryminacji w Polsce.

W ostatnich czterech latach wzrastała liczba spraw o podłożu rasistowskim i ksenofobicznym. Ogółem w 2012 r. w prokuraturach prowadzono 473 postępowań w takich sprawach, w 2011 r. - 323, a w 2010 r. - 182. Najczęściej dochodziło do znieważania z powodu przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej (206 postępowań), nawoływania do nienawiści na tym tle (128), propagowania ustroju faszystowskiego lub totalitarnego (117), a także gróźb, naruszenia nietykalności cielesnej, stosowania przemocy. Najczęściej atakowani byli Żydzi (93 postępowania) i Romowie (35).

Około 40 proc. spraw jest powodowanych nienawiścią narodową czy etniczną jest umarzanych przez prokuratorów, choć powinny być prowadzone. Dane te pochodzą z analiz Prokuratury Generalnej, która objęła tego typu sprawy monitoringiem.

Kozłowska-Rajewicz poinformowała, że w 2012 r. na 460 spraw, które wpłynęły do jej biura, 14 związanych było z dyskryminacją na tle narodowości lub pochodzenia etnicznego, a 9 - na tle rasowym; zaś w 2011 r. na 405 wniosków, listów i interwencji 22 dotyczyły dyskryminacji z powodu narodowości lub pochodzenia, a 12 - ze względu na rasę.

Według Kozłowskiej-Rajewicz przepisy i polityka antydyskryminacyjna gwarantują pełną ochronę przed dyskryminacją na tle narodowości lub pochodzenia etnicznego, lecz są zbyt rzadko wykorzystywane przez osoby pokrzywdzone. Jej zdaniem związane jest to m.in. ze słabą znajomością prawa, brakiem pomocy prawnej dla ofiar dyskryminacji, obawą przed powtórną wiktymizacją.

Z badań zleconych przez biuro Pełnomocniczki wynika, że mniejszością etniczną najbardziej narażoną na dyskryminację i wykluczenie są Romowie. Jest to grupa, wobec której postawa Polaków jest negatywna i w wielu obszarach życia społecznego ich sytuacja jest bardziej zbliżona do sytuacji cudzoziemców, niż pozostałych mniejszości narodowych i etnicznych.

Pełnomocniczka stwierdziła, że zwalczać dyskryminację ze względu na narodowość i pochodzenie etniczne można tylko przez prowadzenie długoletnich działań zmieniających świadomość społeczną. Zadeklarowała podjęcie działań w zakresie mowy nienawiści.

Poinformowała, że w ramach projektu "Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia" przeszkolono około 480 pracowników z 87 instytucji publicznych i przygotowano podręcznik antydyskryminacyjny dla pracowników służby cywilnej. Utworzono też sieć 51 koordynatorów ds. równego traktowania we wszystkich ministerstwach, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach publicznych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku