Hiszpania: Greenpeace przeciwko urbanizacji wybrzeża

[2013-08-08 22:10:46]

8 sierpnia Greenpeace skrytykował uchwaloną w maju przez hiszpański parlament ustawę o ochronie wybrzeża. Zdaniem tej organizacji ułatwia ona urbanizację terenów przybrzeżnych i sprawia, że kraj "robi gigantyczny krok wstecz w kwestii ochrony środowiska". Ustawa przewiduje bowiem zmniejszenie w niektórych wypadkach ze 100 do 20 metrów długości obszaru, który będzie podlegał ścisłej kontroli przed wydaniem pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych, napraw czy remontu.

Broniąca środowiska organizacja zamierza w październiku złożyć w UE petycję przeciwko ustawie, która według niej jest niezgodna z dziewięcioma europejskimi dyrektywami. Dotychczas udało się zebrać 150 tys. podpisów.

Odsetek terenów zabudowanych w pasie 500 metrów od śródziemnomorskiego wybrzeża wzrósł z 24 proc. w 1987 roku do 43 proc. w 2005 roku. Niektóre gminy sprzedały dużą część swojego dziedzictwa naturalnego, czego rezultatem były zniszczenia i urbanizacja. Jeśli tempo to będzie się utrzymywało, wybrzeże Morza Śródziemnego w Hiszpanii może zostać całkowicie zniszczone za 124 lata – napisali w raporcie działacze Greenpeace.

Pomimo wywołanego kryzysem ograniczenia inwestycji w Hiszpanii, popyt na mieszkania na południowym wybrzeżu wciąż jest silny, a nowa ustawa ułatwia lokalnym władzom uzyskanie pozwoleń na projekty związane z nieruchomościami. Pod pretekstem wyjścia z recesji ryzykuje się, że z powodu niedbałych kontroli zaakceptowane będą byle jakie projekty budowlane" – przestrzega Greenpeace.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku