Łódź: Spotkanie ws. obywatelskiego projektu ustawy o referendach

[2013-08-10 23:41:31]

10 sierpnia w Łodzi prawie sto przedstawicielek i przedstawicieli kilkunastu inicjatyw i organizacji społecznych, m.in. Krytyki Politycznej i partii Zieloni 2004, wzięło udział w spotkaniu "Referenda dla obywateli", które zorganizował Instytut Spraw Obywatelskich wspólnie z NSZZ "Solidarność", a które poświęcone było przygotowaniu obywatelskiego projektu ustawy o referendach. Zakładać ma on m.in., że Sejm ma obowiązek zarządzić przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, jeśli pod wnioskiem podpisało się 500 tys. obywateli.

Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górski uważa, że w Polsce referenda służą obecnie do rozgrywek partiom politycznym, a nie obywatelom. Chcemy to zmienić i doprowadzić do sytuacji, kiedy referenda są w Polsce używane po to, żeby polepszyć jakość życia zwykłych obywateli, a nie po to, żeby były zagrywką w wojnach politycznych partii rządzącej czy opozycyjnej - powiedział Górski.

Inicjatywę poparł także przewodniczący związku zawodowego "Solidarność" Piotr Duda, który zwrócił uwagę, że po 1989 roku nie odbyło się w kraju referendum ogólnokrajowe z inicjatywy obywateli. Przypomniał, że w 2012 roku Sejm odrzucił wniosek NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisało się 2,5 miliona osób. Jego zdaniem rządzący i politycy obawiają się referendów. My jesteśmy im potrzebni raz na cztery lata, jako bydło wyborcze, a przez cztery lata mamy siedzieć cicho (...) Ale przed wyborami mówią: „zdajmy się na mądrość obywateli" - powiedział Duda. Zadeklarował, że jednym z głównych postulatów wrześniowej akcji protestacyjnej związkowców w Warszawie będzie zmiana konstytucji w kwestii dotyczącej referendów.

Podczas spotkania opracowano wiele propozycji zmian w instytucji referendum. Zaproponowano, żeby w przypadku referendum ogólnokrajowego jego przedmiotem była każda sprawa publiczna, a Sejm miałby obowiązek zarządzić przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, kiedy pod wnioskiem podpisze się 500 tys. obywateli, a także – aby okres zbierania podpisów pod referendum wynosił 12 miesięcy. Postulowano także, by zniesiony został wymóg frekwencji, referenda nie były łączone z wyborami, a także – istniała możliwość zbierania podpisów przez Internet.

Zaproponowano, aby w ustawie o referendum lokalnym zapisano trzy stałe terminy w ciągu roku dla całego kraju, w których mogłyby się odbywać referenda w innej sprawie niż odwołanie wójta, burmistrza czy prezydenta

Zgodnie z propozycją organizacji społecznych referendum mogłoby się odbywać na wniosek: 5 proc. wyborców (podpisy zbierane mogłyby być w okresie 90, a nie jak obecnie 60 dni) oraz na wniosek 33 proc. radnych organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.

Jak poinformował PAP Górski, zgłoszone na spotkaniu postulaty mają zostać rozesłane do września do wszystkich zainteresowanych organizacji społecznych, które będą miały dwa tygodnie na wniesienie swoich uwag. Później zajmie się nimi ekspert prawny "Solidarności" prof. Marcin Zieleniecki, który prawdopodobnie do końca września opracuje obywatelski projekt ustawy o referendach. Ten zostanie poddany dyskusji podczas kolejnego spotkania związkowców i organizacji społecznych, a następnie zostanie przedłożony prezydentowi i klubom parlamentarnym. W ostateczności pod obywatelskim projektem ustawy zostaną zebrane podpisy wyborców.

Aktualnie Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z własnej inicjatywy, a także na wniosek Senatu, Rady Ministrów lub obywateli. Inicjatywa obywatelska musi być poparta przez co najmniej 500 tys. osób, mających prawo do udziału w referendum.

Według konstytucji zarządzić referendum ogólnokrajowe ma prawo Sejm – bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a także prezydent – za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Wynik referendum jest wiążący, jeśli w referendum uczestniczyła więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku