
Oświęcim: Przyjechali świadkowie zrzucenia bomb atomowych
[2013-08-28 19:14:00]
28 sierpnia dziewięcioro hibakusha, czyli Japończyków, którzy przeżyli atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r., przyjechało do Oświęcimia, gdzie odwiedzą były niemiecki obóz Auschwitz, a także spotkają się z ocalonymi z Zagłady oraz studentami.
Hibakusha przyjechali do Polski w ramach projektu "Global Voyage for a Nuclear-Free World" (Globalna Podróż dla Świata Wolnego od Broni Jądrowej), który realizuje japońska organizacja pozarządowa "Peace Boat" (Łódź Pokoju). Sześciu świadków bombardowania z Hiroszimy i trzech z Nagasaki wyruszyło w podróż, która obejmie dwadzieścia krajów, aby opowiadać o swych przeżyciach. Projekt realizowany po raz szósty. Łącznie uczestniczyło w nim 142 hibakusha.
84-letnia Yoriko Asami, która odwiedza Polskę, do dziś nawet najbliższej rodzinie nie mówi zbyt dużo o swoich doświadczeniach. Chce jednak przekazać ludziom na świecie, jak straszne wspomnienia niesie ze sobą wojna. Zależy jej, by ludzie zrozumieli, iż nie wolno do niej dopuścić.
Ambasada Japonii w komunikacie informującym o wizycie świadków bombardowań podkreśliła, że są oni "posłańcami na rzecz świata bez broni nuklearnej". Ich misją, powierzoną przez rząd kraju Kwitnącej Wiśni, jest przekazać społeczności międzynarodowej i następnym pokoleniom świadectwa cierpień, do których doprowadziło użycie broni atomowej.
Bomba atomowa po raz pierwszy w historii użyta 6 sierpnia 1945 roku. Zrzucona na Hirosimę przez Stany Zjednoczone spowodowała śmierć blisko 120 tys. osób. Trzy dni później kolejna bomba spadła na Nagasaki (na zdjęciu) powodując śmierć 74 tys. osób. Oba miasta zostały zniszczone.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Założony dwa lata później Auschwitz II-Birkenau stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców ze Związku Radzieckiego i osób innych narodowości.
jkl Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?