Donald Tusk zamierza powołać Hannę Gronkiewicz-Waltz na stanowisko komisarki rządowej Warszawy – informuje PAP. Do sytuacji tej miałoby dojść, jeżeli obecna gospodyni miasta zostanie odwołana ze swojego stanowiska w wyniku referendum, które odbędzie się w stolicy 13 października.
- O różnych scenariuszach, także takim, rozmawiano na środowym posiedzeniu zarządu Platformy – przyznał wiceprzewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. - To możliwy scenariusz – powiedział z kolei Andrzej Halicki, szef mazowieckich struktur partii. W jego opinii coraz więcej osób dostrzega pozytywy siedmioletnich rządów Gronkiewicz-Waltz, a inicjatorzy referendum mają jedynie zamiar doprowadzić do chaosu w stolicy, starając się robić „złośliwości i kłopoty”. Słowa Halickiego nie znajdują jednak odzwierciedlenia w badaniach opinii publicznej, w których 2/3 warszawiaków deklaruje niezadowolenie z dokonań obecnej administracji Ratusza.
Aby referendum z 13 października było ważne, udział w nim wziąć będzie musiało przynajmniej 389,5 tys. warszawiaków – czyli 3/5 wyborców biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Sukces organizatorów plebiscytu oznaczałby wygaszenie mandatu prezydentki stolicy, a także jej wszystkich zastępców. Nowego komisarza wyznaczy wówczas premier. Teoretycznie możliwe są też nowe, przedterminowe wybory. Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym wyborów nie przeprowadza się, jeżeli miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed końcem kadencji. O ile okres ten jest krótszy niż 12 miesięcy, decyzję powołuje Rada Miasta. PO ma w niej jednak obecnie samodzielną większość.
Na zdjęciu: Donald Tusk i Lech Kaczyński.
Fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.
1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.
1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.
1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.
1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.
1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.
1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.
1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.
2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.
2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.