Wadowice: Zawiadomienie o antyromskich profilach w Internecie

[2013-09-04 18:55:29]

Stowarzyszenie Romów w Polsce chce zbadania czy na internetowych profilach "Antyromski Ruch Andrychowski" i "Nie dla Romów w Andrychowie" nawoływano do nienawiści na tle rasowym. Zawiadomienie w tej sprawie zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach.

Apelujemy (...) do organów ścigania o zajęcie się sprawą rasistowskich treści i nawoływania do nienawiści przez administratorów i użytkowników wspomnianych wyżej stron na portalu facebook. Nikt nie powinien być bezkarny - bez względu na pochodzenie etniczne - napisali przedstawiciele stowarzyszenia w oświadczeniu przesłanym PAP 4 września.

Zarząd stowarzyszenia zdecydował się donieść do prokuratury po artykułach w "Gazecie Wyborczej", która napisała o wymierzonej w Romów akcji internetowej części mieszkańców Andrychowa. Ruszyła ona po pobiciu 12-latka przez 16-letniego przedstawiciela mniejszości romskiej.

Profil "Antyromski Ruch Andrychowski" w ciągu doby zyskał 1,5 tysiąca fanów. Gdy po zgłoszeniu internautów zamknięto go ze względu na zarzut szerzenia rasizmu i nienawiści, powstała nowa strona - "Nie dla Romów w Andrychowie". Do 3 września, kiedy i ta strona została zamknięta, miała ponad 2 tys. zwolenników, w większości mieszkańców tej dwudziestotysięcznej miejscowości w Małopolsce.

"Mimo że liderzy romscy z Andrychowa zapewniali, że nie popierają czynu młodego Roma, który stanie zresztą przed sądem rodzinnym w tej sprawie, nie przekonało to twórców profilu. Nawołują m.in. do wyjścia na ulicę, rozwiązania siłowego, bronienia się i oczyszczenia Andrychowa z Romów. Część mieszkańców zawiązała nawet w „realu” komitet społeczny Bezpieczne Miasto, który chce przekonać burmistrza Tomasza Żaka, aby zajął się ich zdaniem największym problemem społecznym, czyli Romami - napisali przedstawiciele Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Andrychowscy Romowie, mimo strachu, starają się zachować spokój i odżegnują się od czynu 16-latka. Podkreślają, że powinien on ponieść karę - podobnie jak osoby nawołujące do nienawiści i przemocy. Przypomnieli, że o winie rozstrzyga sąd i nie może być stosowana zasada zbiorowej odpowiedzialności, która prowadzi do stygmatyzacji i marginalizacji całej społeczności romskiej.

Zarząd Stowarzyszenia Romów w Polsce wyraził też smutek z powodu zaistniałej sytuacji oraz coraz większych nieporozumień i wrogości w spokojnym dotąd Andrychowie, gdzie wielu Romów i nie-Romów współpracowało na rzecz wzajemnego poznania i integracji mniejszości romskiej. Autorzy oświadczenia zwrócili się do mieszkańców miasta zrozumienie całej sytuacji i wspomaganie Romów w tych trudnych chwilach oraz o nawiązanie dialogu.

Janusz Cieśla, zastępca prokuratora rejonowego w Wadowicach powiedział PAP, że wszelkie materiały związane z tą sprawą zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód, bo to ta jednostka w okręgu została wyznaczona do prowadzenia postępowań na tle rasowym i ksenofobii.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku