
Warszawa: Blok antykapitalistyczny podczas demonstracji związkowej
[2013-09-15 20:14:23]
Około 200 osób wzięło udział w bloku radykalnym podczas warszawskiej demonstracji związkowej w dniu 14 września. Blok zorganizowały OZZ Inicjatywa Pracownicza, Warszawska Federacja Anarchistyczna, Pracownicza Demokracja, Polska Unia Lokatorów oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. W proteście uczestniczyli też Młodzi Socjaliści, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Komunistyczna Partia Polski oraz Zieloni.
Blok zebrał się przed budynkiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Rafał Zieleniewski z PUL rozpoczął wiec wyjaśniając ideę bloku antykapitalistycznego, a także mówiąc o konieczności protestów ze strajkiem generalnym włącznie. Piotr Ciszewski z OZZ IP oraz WSL określił MPiPS jako strefę niszczenia praw pracowniczych. Powiedział, że to rządzący, a nie protestujący związkowcy biorą mieszkańców Warszawy na zakładników.
Po krótkim wiecu blok ruszył spod ministerstwa i połączył się z główną demonstracją związkową. Na czele bloku niesiono transparenty „Władza precz” oraz „Czas na strajk generalny”, a także "Stop roszczeniowym pracodawcom" i "Walcz, protestuj, stawiaj opór". Skandowano „Uderz, uderz w kapitalizm, naszą drogą syndykalizm!”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna!” oraz „Strajk, strajk generalny!”. Duży entuzjazm wśród innych protestujących wywołało hasło „rząd na bruk, bruk na rząd”.
Blok przy dźwiękach gwizdków i trąbek przeszedł otoczony transparentami do Placu Zamkowego, gdzie kończyła się demonstracja związkowa. Rozdawane były biuletyny i ulotki dotyczące strajku generalnego. Pod koniec demonstracji do bloku dołączyła grupa członków i sympatyków Związku Syndykalistów Polski, którzy rozdawali swoje materiały wśród związkowców.
Michał Warecki (fot. P.N.)
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
8 października:
1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.
1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.
1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).
1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.
1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.
1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.
1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.
?