Będzie strajk w Telewizji Polskiej

[2013-10-12 12:12:03]

Zakończyło się referendum strajkowe w Telewizji Polskiej SA, zorganizowane i poparte przez wszystkie związki zawodowe działające w spółce. 72 proc. pracowników biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy strajk rozpocznie się i jaką formę przybierze. W najbliższych dniach ma rozpocząć działania komitet strajkowy, który będzie prowadził tajne obrady dotyczące formy i daty protestu. Barbara Markowska - przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Twórczych "Wizja", twierdzi, że rozważane są rozmaite formy strajku - począwszy od tzw. strajku włoskiego, który spowodowałby utrudnienia w emisji niektórych programów, aż po całkowite wstrzymanie się od świadczenia pracy, co zapewne spowodowałoby całkowite zawieszenie emisji programów TVP. Markowska dodaje jednak, że komitet strajkowy będzie dążył do wyboru takiej formy protestu, która nie odbije się w znacznym stopniu na widzach Telewizji Polskiej.

Związki zawodowe działające w TVP SA nie zgadzają się na zaproponowaną przez prezesa Juliusza Brauna reorganizację spółki. Największy sprzeciw wywołuje zamiar korzystania z tzw. outsourcingu, czyli podnajmowania firm i pracowników zewnętrznych do realizacji produkcji Telewizji Polskiej. W wyniku wprowadzenia tego rozwiązania, znaczna grupa pracowników TVP straciłaby pracę i mogłaby co najwyżej liczyć na zatrudnienie w firmach zewnętrznych, zapewne na dużo gorszych i mniej stabilnych warunkach.

Żaden z wcześniejszych szefów nie wpadł na pomysł, żeby outsoursować pracowników twórczych, zaś produkcje skierować na zewnątrz. Za publiczne pieniądze nabijamy kasę prywatnym kieszeniom - twierdzi Barbara Markowska. Zarząd TVP SA podnosi natomiast, że postulaty związków zawodowych, aby wycofać się z pomysłu wprowadzenia outsourcingu są niemożliwe do wykonania ze względów finansowych. Musielibyśmy mieć dwa razy więcej pieniędzy niż mamy, żeby zrealizować to, co związki zawodowe stawiają jako swoje oczekiwania - twierdzi Juliusz Braun. Zarząd kwestionuje także sposób przeprowadzenia referendum strajkowego, imputując związkom zawodowym wywieranie presji na pracownikach, przedłużanie terminu głosowania i podawanie cząstkowych wyników w jego trakcie.

Bartłomiej Kacper Przybylski

Foto: forum.satkurier.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku