Szwajcaria: Rozpoczęły się rozmowy "szóstki" z Iranem
[2013-10-15 13:44:04]
Strona irańska przedstawiła swoje propozycje w specjalnie przygotowanej prezentacji w programie PowerPoint - poinformował Michael Mann, rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która przewodniczy rokowaniom. Mann nie podał więcej szczegółów; jedynie ocenił, że przed negocjacjami panowała atmosfera "ostrożnego optymizmu". Również BBC podała, że w czasie genewskich rozmów nie oczekuje się przełomu. Brytyjski nadawca zauważył jednak, że irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif wyraził ostatnio nadzieję, iż do 16 paździenika uda się wypracować mapę drogową. Jego zdaniem po Genewie "konieczne jest" spotkanie na poziomie ministerialnym, by sfinalizować ewentualne porozumienie. 13 października wieczorem Zarif napisał na Facebooku, że Iran chce zmienić podejście z ostatnich lat, które nie dało żadnego rezultatu. Rozmowy w Genewie to pierwsze spotkanie od rozmów w Ałma Acie w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk stron. Szóstka mocarstw domagała się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc. Na dwa dni przed spotkaniem w Genewie szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi oświadczył, że dla Teheranu czerwoną linia w negocjacjach jest wzbogacanie uranu i że odmawia odesłania za granicę swych zapasów wzbogaconego uranu. Agencja AFP zwróciła uwagę, że po raz pierwszy w skład delegacji amerykańskiej, której szefuje podsekretarz stanu USA ds. politycznych Wendy Sherman, wchodzą osoby odpowiedzialne za wprowadzanie sankcji gospodarczych na Iran. Ich obecność w Genewie jest interpretowana przez amerykańskich ekspertów jako sygnał otwarcia Waszyngtonu wobec Teheranu. W ostatnich tygodniach wolę otwarcia na rozwiązania dyplomatyczne zaobserwowano ze strony Teheranu. Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani apelował do Zachodu o wznowienie dialogu. W kuluarach wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ doszło do spotkania sekretarza stanu Johna Kerry'ego i ministra Zarifa. Choć przy tej okazji Rowhani nie spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą, to Amerykanin zatelefonował do Irańczyka, co było pierwszym kontaktem między liderami obu krajów od ponad 30 lat. Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?