Duży wzrost poparcia dla protestów związkowych
[2013-10-25 13:46:07]
Poparcie dla akcji protestacyjnej przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej deklarują je osoby mające od 45 do 54 lat, badani z wykształceniem zawodowym, respondenci z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita i źle oceniający swoją sytuację materialną. Aprobata dominuje również w takich grupach zawodowych, jak robotnicy (wykwalifikowani i niewykwalifikowani) oraz rolnicy, a ponadto wśród bezrobotnych i biernych zawodowo zajmujących się domem. Z kolei relatywnie wysoki poziom sprzeciwu wobec protestów związkowych obserwujemy wśród najstarszych ankietowanych, najlepiej wykształconych, mieszkańców największych aglomeracji, osób uzyskujących wysokie dochody per capita, dobrze oceniających własną sytuację materialną, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, prywatnych przedsiębiorców oraz respondentów o lewicowych poglądach politycznych, a także nieuczestniczących w praktykach religijnych. CBOS zwraca też uwagę, że aż 91 proc. członków związków zawodowych popiera protesty. Stosunek do akcji protestacyjnej zależy również od identyfikacji partyjnych. Wsparcie dla protestujących zadeklarowało 91 proc. zwolenników PiS, 83 proc. PSL, 57 proc. SLD i 35 proc. PO. W październiku 59 proc. respondentów (od września wzrost o 19 pkt proc.) uważa, że organizacje związkowe reprezentują interesy ludzi takich jak oni, natomiast jedna trzecia 33 proc. (spadek o 16 pkt proc.) neguje wspólnotę interesów ze związkowcami. Mimo wzrostu poparcia dla akcji protestacyjnej i wzrostu identyfikacji z inicjatywą związkowców, Polacy nie wierzą, aby protesty przełożyły się na zmianę polityki rządu. Tylko 15 proc. badanych uważa, że protesty będą miały wpływ na politykę rządu w sprawach pracowniczych, a aż 73 proc. przewiduje, że rząd pozostanie przy swoim stanowisku w zakresie zmian w prawie pracy i w innych kwestiach dotyczących sytuacji pracowników najemnych. Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–9 października 2013 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?