Niemcy: Ogromny spadek poparcia dla USA

[2013-11-08 23:11:57]

W sondażu "Deutschlandtrend" przeprowadzonym dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD jedynie 43 proc. Niemców wyraziło zadowolenie z pracy prezydenta USA Baracka Obamy. We wrześniu 2012 roku 75 proc. ankietowanych oceniało pozytywnie działalność prezydenta. Bezpośrednio po jego ponownej elekcji rok temu poparcie dla amerykańskiego polityka deklarowało ponad 90 proc. mieszkańców RFN.

Zdaniem ARD prestiż USA w Niemczech spadł obecnie do poziomu z czasów prezydenta George'a W. Busha. Odmowa przez Berlin udziału w wojnie z Irakiem w 2003 roku doprowadziła do poważnego kryzysu we wzajemnych kontaktach.

Tylko nieco więcej niż jedna trzecia Niemców uważa, że Ameryka jest nadal godnym zaufania partnerem ich kraju, a 61 proc. oceniło, że afera szpiegowska bardzo mocno lub mocno obciążyła stosunki niemiecko-amerykańskie. Takie dane zawiera z kolei sondaż "Politbarometer" opublikowany przez drugi program telewizji niemieckiej ZDF.

Z badań tych wynika, że stosunek do byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, który po ucieczce z USA ujawnił informacje o inwigilowaniu przez służby USA na ogromną skalę czołowych polityków i zwykłych obywateli na całym świecie, dzieli społeczeństwo niemieckie. 46 proc. uczestników sondażu opowiedziało się za przyznaniem Snowdenowi azylu w Niemczech, nawet za cenę narażenia na szwank stosunków z USA.

Identyczny odsetek ankietowanych jest przeciwny udzieleniu demaskatorowi schronienia w Niemczech. Najmniej zwolenników jego przyjęcia (jedna trzecia) jest wśród zwolenników partii chadeckich CDU/CSU, najwięcej (68 proc.) - wśród sympatyków Lewicy (Die Linke).

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), zbiegł w maju z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Przekazał dziennikarzom dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy telefoniczne kanclerki Angeli Merkel i 34 innych czołowych polityków na świecie.

Snowden wyraził gotowość złożenia zeznań w Niemczech, jeżeli władze w Berlinie zapewnią mu bezpieczeństwo. Niemiecki rząd wykluczył jednak taką możliwość, by nie szkodzić i tak już nadwyrężonym stosunkom z Waszyngtonem.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku