Chile: Liderzy studenckich protestów w 2011 r. wchodzą do Kongresu
[2013-11-20 23:49:57]
Czworo przywódców studenckich protestów w Chile w 2011 r. zostało wybranych do chilijskiego Kongresu. W gronie nowych parlamentarzystów znalazła się m.in. najsłynniejsza z protestujących w tamtym czasie działaczka komunistyczna, 25-letnia Camila Vallejo, będąca medialną twarzą głośnych na całym świecie wydarzeń sprzed dwóch lat.
Sukces wyborczy Vallejo i jej towarzyszy oznacza umocnienie się w parlamencie lewicowej koalicji Nueva Mayoria, która prawdopodobnie obejmie wkrótce władzę po przewidywanym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Michelle Bachelet (na zdjęciu z Vallejo), która zdecydowanie zwyciężyła już w I turze równoległego głosowania. Rozgłos medialny strajków sprawił, że zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego stały się istotnym wątkiem kampanii wyborczej socjalistycznej kandydatki, która zastąpi prawdopodobnie niepopularnego prawicowego prezydenta, Sebastiána Piñerę.
Poparcia dla Vallejo i Giorgio Jacksona, liderów studenckich strajków, w ich staraniach o mandaty parlamentarne odmówiła natomiast Melissa Sepuvelda, obecna przywódczyni parlamentu studentów (dawniej funkcję tę sprawowała Vallejo), której zdaniem „możliwości zmian nie znajdują się w Kongresie”.
Łukasz Drozda Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?