Warszawa: Debata o polityce mieszkaniowej

[2014-01-24 21:43:18]

22 stycznia w warszawskiej dzielnicy Praga Południe odbyło msię kolejne z cyklu spotkań o polityce mieszkaniowej i prawach lokatorów.

Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Warszawa Społeczna. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, w większości mieszkańców dzielnicy.

Pierwszym prelegentem był zastępca burmistrza Dzielnicy Praga Południe Robert Kempa.

Stwierdził on, że dzielnica ma duży zasób mieszkań komunalnych, dzięki czemu na bieżąco wywiązuje się ze zobowiązań wobec osób oczekujących na mieszkania. Skarżył się jednak na brak elastycznosci w przepisach, co nie pozwala na odpowiednia pomoc w wielu sytuacjach. Burmistrz mówił również o tym, że Zakład Gospodarowania Nieruchomościami umorzył znaczną część zadłużenia lokatorów i podpisał 403 umowy na spłatę ratalną zadłużenia. Dzielnica ma też zrealizować założenie, że do roku 2017 9% zasobu mieszkaniowego mają stanowić lokale socjalne. Za jedną z przeszkód burmistrz uznał brak standaryzacji przy rozdzielaniu przez władze miasta pieniędzy na inwestycje wykonywane przez poszczególne dzielnice.

Kontrowersje wywołało stwierdzenie burmistrza, że pomaga on mieszkańcom. Część uczestników skarżyła sie na traktowanie interesantów w urzedzie dzielnicy. Jedna z lokatorek stwierdziła, że podczas rozmowy zastępca burmistrza na nią krzyczał.

Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zwrócił uwagę, że na Pradze Południe nie wybudowano żadnego nowego budynku komunalnego i w najbliższych czasie plan nie przewiduje nowych inwestycji. Oznacza to, że w wyniku reprywatyzacji oraz niszczenia dotychczasowego zasobu problemy mieszkaniowe w dzielnicy będą narastać. Dodał również, że największe zadłużenia czynszowe, które umarza ZGN były wynikiem naliczania karnych odszkodowań lokatorom, którym wypowiedziano umowy najmu. Dodał również, że haniebna jest sytuacja w której eksmitowanych lokatorów komunalnych, miedzy innymi z Pragi Południe umieszcza się w hotelu przy ul. Przeworskiej, wykorzystywanym jako pomieszczenia tymczasowe.

Profesor dr hab. Jolanta Supińskaz Instytutu Polityki Społecznej UW mówiła o modelach polityki mieszkaniowej. Jej zdaniem czas pomyśleć o rekomunalizacji, czyli odbudowie zasobu komunalnego. Model rozwoju mieszkalnictw oparty o działania deweloperów i projekty takie jak na przykład Mieszkanie dla Młodych nie jest w stanie rozwiązać problemów. Gminy czy dzielnice wyzbywaja się niestety zasobu komunalnego dzięki któremu byłyby w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków wobec mieszkańców. Mówiła również o tym, że stworzono atmosferę w której polityk mówiący o budowie mieszkań jest od razu uznawany za populistę.

mgr Łukasz Szewczyk z IPS UW przedstawił pewne modele polityki mieszkaniowej,na których można się wzorować. W wielkiej Brytanii funkcjonuje program "Empty Homes" pozwalający starać się o środki na wynajęcie pustostanów, którymi nie interesują się właściciele. Uznano bowiem, że wynajęcie pustostanu jest społecznie bardziej pożyeczne niż pozwolenie aby uległ zniszczeniu w imię ochrony własności prywatnej. Skrytykował również planowane przez rząd zmiany polegajace między innymi deweloperom na budowę mieszkań na wynajem. jest to rozwiązanie droższe niż program budowy mieszkań komunalnych i mniej efektywne.

Michał warecki

fot. Warszawa Społeczna


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku