Wielka Brytania: Laburzyści wyżej opodatkują najlepiej zarabiających

[2014-01-26 16:12:17]

Rzecznik ds. finansów opozycyjnej Partii Pracy Ed Balls (na zdjęciu) zapowiedział, że w razie wyborczego zwycięstwa w 2015 r. jego partia przywróci 50-procentową stawkę opodatkowania najlepiej zarabiających, a dla najniżej zarabiających wprowadzi 10-procentową. Przedstawił te kroki jako element długofalowej strategii mającej na celu wygospodarowanie nadwyżki budżetowej i zmniejszenie długu publicznego do 2020 roku.

50-procentowa stawka podatkowa wprowadzona przez poprzedni rząd laburzystowski Gordona Browna dla osób zarabiających powyżej 150 tys. funtów rocznie obowiązywała od kwietnia 2010 r. do kwietnia 2013 r., gdy konserwatyści obniżyli ją do 45 proc.

Poziom zarobków powyżej 150 tys. funtów osiąga 1 proc. najlepiej zarabiających pracowników aktywnych na brytyjskim rynku pracy.

Z wcześniejszych wyliczeń ministerstwa finansów wynikało, że dodatkowy przychód z wyższej stawki podatkowej był niewielki (ok. 100 mln funtów), ponieważ najlepiej zarabiający znaleźli sposoby, by zmniejszyć swoje podatkowe zobowiązania.

Balls wykazał jednak, że wyliczenia te okazały się zaniżone w świetle najnowszych danych urzędu podatkowego, z których wynika, że przychód z 50-procentowej stawki podatkowej w okresie trzech lat jej obowiązywania był o 9,5 mld funtów wyższy niż dotychczas zakładano.

Partia Konserwatywna i szefowie wielkich korporacji ostrzegli, że zwiększenie ciężaru opodatkowania najlepiej zarabiających zaszkodzi ożywieniu gospodarki, zniechęci inwestorów do inwestowania w nią i może spowodować, że najbogatsi finansiści i przedsiębiorcy zagłosują nogami.

W reakcji na tę krytykę, Balls wywiadzie dla BBC 26 stycznia zaprzeczył, jakoby Partia Pracy była wrogo nastawiona do biznesu i powołał się na dorobek jej kolejnych rządów. Z sondażu tabloidu "Tha Mail on Sunday" wynika, że 60 proc. ankietowanych popiera ideę wyższego opodatkowania najwięcej zarabiających.

W ocenie Nicka Pearce'a, dyrektora think tanku IPPR (Institute for Public Policy Research) podatki i wydatki rządu będą głównym tematem kampanii wyborczej w 2015 r. i główne partie polityczne już teraz próbują zagospodarować ten teren.

Konserwatyści akcentują odbicie gospodarki, zaś laburzyści wskazują, że ożywienie nie przekłada się na poprawę poziomu życia. Konieczna jest według nich ściślejsza regulacja dotycząca koncernów energetycznych, zaś duże banki należy zmusić do wyzbycia się oddziałów, by pobudzić konkurencję w sektorze.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku