
Bangladesz: Aresztowano właścicieli fabryki poszukiwanych ws. pożaru
[2014-02-09 12:46:43]
Dwoje właścicieli zakładów tekstylnych Tazreen Fashion (na zdjęciu) na przedmieściu stolicy Bangladeszu - Dhaki, które szyły m.in. dla amerykańskiego giganta Wal-Mart, oskarżonych o zabójstwo po pożarze w 2012 roku, 9 lutego zgłosiło się do sądu. Ten odrzucił ich wniosek o wpłacenie kaucji, z którym wystąpili zaraz po ujawnieniu się.
W pożarze zginęło ponad 100 robotników. Za właścicielami fabryki wydano nakaz aresztowania. Nie wiadomo, dlaczego zdecydowali się poddać, bo grozi im nawet dożywotnie więzienie.
Właściciele, którzy są małżeństwem, przebywali na wolności i mieszkali w Dhace, choć w grudniu 2013 roku znaleźli się w grupie sześciu poszukiwanych, za którymi wydano nakazy aresztowania. Właścicielom postawiono zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci w związku z naruszeniami standardów bezpieczeństwa. W sumie zarzuty postawiono 13 osobom, z których cztery nadal przebywają na wolności.
Według prokuratury w fabryce nie było wyjść ewakuacyjnych, a jej usytuowanie w wąskiej ulicy uniemożliwiło strażakom właściwą akcję ratowniczą po wybuchu pożaru w listopadzie 2012 roku. W śledztwie ustalono, że po pojawieniu się ognia właściciele i strażnicy mówili robotnikom, że to element rutynowego szkolenia i kazali im wrócić do pracy mimo włączenia się alarmu. Robotnicy, którzy usiłowali uciec, zastali wyjścia zamknięte od zewnątrz.
Ofiary, w tym wiele kobiet, którym płacono równowartość 37 dolarów miesięcznie, zatruły się dymem wewnątrz kilkukondygnacyjnego budynku.
Pożar wpisał się w serię tragicznych wydarzeń, które zwróciły uwagę na fatalne warunki pracy w fabrykach odzieżowych w Bangladeszu. W kwietniu 2013 roku w wyniku zawalenia się fabryki Rana Plaza, także na przedmieściach Dhaki, śmierć poniosło ponad 1,2 tys. ludzi.
Bangladesz - ze względu na tanią siłę roboczą - jest drugim, po Chinach, eksporterem odzieży. Przemysł ten zatrudnia ponad 40 proc. pracowników w kraju i odpowiada za 80 proc. całego eksportu, głównie do USA i Europy. Jego wartość w 2011 roku wyniosła ok. 20 mld dolarów.
jkl Fot. archiwum
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?