- Zwrócę się do Rady Miasta z wnioskiem o referendum w sprawie Igrzysk - zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (na zdjęciu). Pytanie ma być tylko jedno: "Czy jesteś za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie?".
W oficjalnie złożonej do MKOL aplikacji komitet organizacyjny, któremu przewodniczy Jagna Marczułajtis (PO), udowadniał, że krakowianie popierają ideę organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 na podstawie sondażu przeprowadzonego w październiku. - Ale w tak ważnej sprawie, to za mało - powiedział Majchrowski.
- Cieszymy się, że pod presją mieszkańców prezydent zmienił swój stosunek do idei referendum. Teraz decyzja w rękach radnych Platformy - skomentował dla lewica.pl Tomasz Leśniak z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom.
O ile Rada przystanie wniosek prezydenta, referendum odbędzie się prawdopodobnie przy okazji jesiennych wyborów samorządowych. Jego wynik będzie wiążący, jeśli frekwencja przekroczy 30 proc. Możliwe jednak, że do referendum w ogóle nie dojdzie, bowiem MKOL w lipcu ma wskazać trójkę kandydatów spośród zgłoszonych pięciu miast. A dotychczas kandydatura Krakowa uchodziła za jedną z najsłabszych.
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.