Ukraina: Robotniczy protest w Donbasie

[2014-03-27 21:31:54]

Po raz pierwszy w trakcie trwających od miesiąca na wschodzie Ukrainy protestów przeciwko rządowi Arsenija Jaceniuka pojawiły się postulaty o charakterze czysto pracowniczym. W Mariupolu nad Morzem Azowskim 26 marca odbył się wiec przed głównym wejściem do zakładów Azowmasz. Oprócz ogólnopolitycznych postulatów przeprowadzenia referendum w sprawie federalizacji Ukrainy i przyznania rosyjskiemu statusu języka państwowego, robotnicy zgłosili także swoje żądania pod adresem władz przedsiębiorstwa.

Główne postulaty to moratorium na redukcje pracowników, powołanie niezależnych związków zawodowych i ustanowienie na wydziałach organów kontroli ludowej. Radny Komunistycznej Partii Ukrainy Grigorij Pieczierisznyj wezwał do powołania sztabu obrony interesów pracowników przedsiębiorstwa.

W wiecu wzięło udział około 400 osób, nad tłumem powiewały czerwone sztandary. W obawie przed robotnikami budynek biurowy zakładów został zamknięty i ogrodzony barierkami, pracownicy biura dostali wolne. Uczestnicy mityngu informowali, że zwierzchnicy grozili im zwolnieniem z pracy w przypadku udziału w wiecu. Według serwisu 0629.com.ua jedna z robotnic, która namawiała do udziału w proteście została już zwolniona.

Robotnicy boją się o przyszłość, ponieważ z powodu braku zamówień od 24 lutego zakład pracuje tylko cztery dni w tygodniu, są opóźnienia w wypłatach. Znajdujemy się na granicy socjalnego wyniszczenia. Pora kardynalnie zmienić sytuację – powiedział jeden z organizatorów protestu Wasilij Bieliński.

Robotniczy wiec był skoordynowany z manifestacją pod siedzibą władz miasta, której uczestnicy dokonali wyboru ludowego mera Mariupola i ustanowili organ Ludowej Kontroli.

Azowmasz to największe na Ukrainie zakłady przemysłu maszynowego - pracuje w nich 18 tysięcy osób. Połowa akcji przedsiębiorstwa należy do państwa, ale faktyczną władzę w koncernie sprawuje mniejszościowy udziałowiec, deputowany Partii Regionów Jurij Iwanjuszczenko, osobisty przyjaciel prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Jacek C. Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku