Kara śmierci: 2013 rokiem wzrostu liczby egzekucji

[2014-03-28 01:01:27]

Ubiegły rok przyniósł wzrost liczby morderstw popełnionych w majestacie prawa. Jak podaje Amnesty International, poza terytorium Chin karę śmierci zastosowano w 2013 r. aż 778 razy. Rok wcześniej odbyło się znacznie mniej egzekucji: 682.

Statystyki AI nie odnotowują dokładnej liczby wyroków wykonanych w Chinach, gdzie najwyższy wymiar kary egzekwowany jest w sposób niejawny. W dalszym ciągu to Państwo Środka pozostaje w ich myśl światowym liderem w tej niechlubnej kategorii, a liczba egzekucji w ich przypadku szacowana jest na nawet kilka tysięcy.

Widoczny wzrost liczby egzekucji pozostaje zasługą dwóch państw Bliskiego Wschodu, gdzie w 2013 r. zastosowano je wobec blisko 100 osób więcej aniżeli rok wcześniej. Chodzi o Iran (369) i Irak (169), które zajęły następne miejsca po Chinach pod względem największej liczby egzekucji. Na dalszych pozycjach znalazły się Arabia Saudyjska (79), Stany Zjednoczone (39) i Somalia (34). Łącznie wyroki tego rodzaju egzekwowano w 22 państwach wobec 21 w 2012 r. Do przeprowadzania egzekucji powróciły Indonezja, Kuwejt, Nigeria i Wietnam. Jak podkreśla raport AI, najwyższy wymiar kary znajdował zastosowanie także w przypadku przestępstw nieprowadzących do śmierci ofiary, takich jak kradzieże, przestępstwa narkotykowe i gospodarcze, a także tak dyskusyjnych wyrazów łamania obowiązującego prawa jak „cudzołóstwo” i „bluźnierstwo”. Dotyczyło to także niejasno definiowanych przestępstw politycznych.

Pesymistyczne dane nie odwracają jednak w znaczący sposób światowego trendu ograniczania zastosowania kary śmierci. Wiele państw wybierających tę metodę w 2012 r., nie wykonało żadnych kar w ubiegłym roku, m.in. Gambia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Pakistan, gdzie władze ponownie zawiesiły wykonywanie kary śmierci. Od egzekucji powstrzymała się również Białoruś, co oznacza, że pierwszy raz od 2009 r. nie wykonano ani jednej egzekucji w Europie i Azji Centralnej. W 1993 r. karę śmierci egzekwowało 37 państw wobec raptem 25 w 2004 r. oraz 22 w roku ubiegłym.

Łukasz Drozda

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku