OPZZ chce rozbudowy instytucjonalnej opieki nad niepełnosprawnymi
[2014-03-28 13:14:11]
![]() Zdaniem OPZZ nie do przyjęcia jest tutaj różnicowanie świadczeń dla poszczególnych rodzajów opiekunów. W związku z tym związkowcy postulują wprowadzenie uniwersalnych powszechnych świadczeń tej samej wysokości, niezależne od dochodu dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych (nie tylko dzieci, ale i dorosłych). OPZZ uważa, że różnicowanie wysokości świadczeń może zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Ponadto OPZZ domaga się radykalnej rozbudowy bezpłatnej, instytucjonalnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. „Rodzice nie mogą być skazani na wielogodzinną, wyczerpującą pracę. System pomocy powinien obejmować nie tylko pomoc medyczną, ale również tworzenie miejsc dziennego, czy okresowego pobytu oraz wyspecjalizowanych pracowników zatrudnionych z publicznych środków realizujących pomoc w miejscu zamieszkania. Zakres rodzinnej opieki nad osobą niepełnosprawną powinien być kwestią wyboru” – piszą w swoim stanowisku związkowcy. OPZZ odwołuje się też tutaj do krajów zachodnich, w których istnieje rozbudowana sieć zinstytucjonalizowanej, publicznej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, a tworzenie nowych miejsc pracy na tym obszarze stanowi też jeden z ważnych instrumentów walki z bezrobociem. Stąd OPZZ rekomenduje wzrost środków na publiczne placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi, tak dziećmi, jak i ludźmi dorosłymi. Wreszcie OPZZ postuluje wprowadzenie świadczenia częściowego, czyli możliwości łączenia opieki z pracą zawodową. Obecnie część osób, które mają prawo do świadczeń, musi zrezygnować z pracy. Zdaniem związkowców powinno się pozwolić dokonać wyboru: całkowitej lub częściowej rezygnacji z pracy, a nie zamykać te osoby w swojej funkcji opiekuńczej, co może przyczyniać się do wykluczenia ekonomicznego i społecznego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?