ONZ wobec sytuacji na Krymie

[2014-03-30 16:29:00]

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych większością głosów przyjęło rezolucję wzywającą do nieuznawania włączenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają, w odróżnieniu od decyzji podejmowanych przez Rade Bezpieczeństwa, charakteru obligatoryjnego a mają jedynie wymiar rekomendacji.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 100 państw. Przeciwko oprócz Rosji wypowiedziało się 10 krajów: Armenia, Białoruś, Boliwia, Korea Północna, Kuba, Nikaragua, Sudan, Syria, Wenezuela i Zimbabwe. Jeszcze przed głosowaniem Armenia oficjalnie wyraziła swe poparcie dla prawa narodów do samostanowienia, udzielając pośrednio aprobaty dla krymskiego referendum z 16 marca. Z kolei prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że samo uznanie bądź brak uznania na przyłączenie Krymu do Rosji nie ma praktycznego znaczenia, ponieważ Krym de facto stał się częścią Federacji Rosyjskiej. W reakcji na te wypowiedzi Ukraina wycofała swych ambasadorów z Erewania i Mińska. Pozostałe państwa, które głosowały przeciwko rezolucji, prowadzą od lat konsekwentną antyamerykańską politykę.

Od głosu wstrzymali się przedstawiciele 58 krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wśród nich są państwa tworzące wraz z Rosja blok BRICS – Brazylia, Chiny, Indie i RPA oraz dwie byłe republiki radzieckie – Kazachstan i Uzbekistan. Chiny uprzednio wstrzymały się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją potępiającą referendum na Krymie.

Pozostałe kraje, które wstrzymały się od głosu to: Afganistan, Algieria, Angola, Antigua i Barbuda, Argentyna, Bangladesz, Botswana, Brunei, Burkina Faso, Burundi, Dominika, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Etiopia, Erytrea, Fidżi, Gabon, Gambia, Gujana, Irak, Jamajka, Kambodża, Kenia, Komory, Lesoto, Mali, Mauretania, Mjanma, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nauru, Nepal, Pakistan, Paragwaj, Rwanda, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Senegal, Sri Lanka, Sudan Południowy, Suazi, Surinam, Tanzania, Uganda, Urugwaj, Wietnam, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zimbabwe.

Informacja o głosowaniu na forum ONZ nie przebiła się do polskich środków masowego przekazu. Podważyłaby bowiem wypowiadane przez rozmaitych polityków, publicystów i tzw. ekspertów opinie na temat całkowitej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Jak oświadczył stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin, wyniki głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Ukrainy świadczą o tym, że w tej sytuacji nie może być mowy o izolacji Rosji.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku