W weekend w Rzymie odbyło się międzynarodowe seminarium dotyczące TTIP, zorganizowane przez inicjatywę Stop TTIP Italia. Kilka dni temu swój raport na temat ekonomicznych skutków TTIP przedstawiła europarlamentarna grupa GUE/NGL.
- Toczą się tajne negocjacje nad TTIP, Transatlantyckim Partnertwem Handlowym i Inwestycyjnym (Transatlantic Trade and Investment Partnership), umową o wolnym handlu między UE i USA. To więcej niż negocjacje nad umową handlowa. To kolejny atak elit ekonomicznych i politycznych na resztkę praw pracowniczych, obywatelskich i ekologicznych, która została po latach kryzysu - piszą w manifeście twórcy włoskiej inicjatywy, która jednoczy już kilkadziesiąt różnych organizacji, wspólnie walczących z TTIP. Są wśród nich związkowcy, grupy polityczne, obrońcy praw człowieka, ekolodzy, obywatelskie watchdogi, ruchy konsumenckie i inne organizacje.
Tymczasem europarlamentarna frakcja GUE/NGL (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica) zleciła opracowanie raportu na temat ekonomicznych skutków TTIP. „2 miliony miejsc pracy i cudowny wzrost PKB? Kompletna bzdura! TTIP obniży o 30 proc. wymianę handlową na rynku europejskim i spowoduje wiele innych szkód, które dopiero będą analizowane" - pisze w jego podsumowaniu Stop TTIP Italia. Raport przygotowany przez think-tank OFSE z Wiednia obala praktycznie wszystkie pozytywne zapowiedzi z propozycji porozumienia.
Kierownik projektu, Werner Raza podkreśla, że „80 proc. z szacowanych korzyści ekonomicznych zależy od usunięcia lub skoordynowania praw, procedur administracyjnych oraz norm nie związanych z finansami. Skutki ekonomiczne miałyby zostać osiągnięte poprzez ciężkie kompromisy odnośnie standardów, które mogą wywołać uwstecznienie o dziesiątki lat dorobku w zakresie ochrony społecznej, środowiskowej, tworząc poważną groźbę dla zdrowia konsumentów, zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa ekologicznego. Jeśli wyeliminuje się normy, które służą polityce społecznej, koszt poniesiony przez społeczeństwo jest pewny”.
Cały raport OFSE w wersji angielskiej można pobrać ze strony StopTTIPItalia.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.