Boliwia: Protest przeciwko dyskryminacji Indian w wojsku

[2014-05-04 17:00:04]

Sztab Generalny sił zbrojnych Boliwii zarządził dymisję 702 żołnierzy, biorących udział w proteście, w którym domagali się poprawienia warunków odbywania służby.

Dowództwo uznało protest za akt rebelii, który może zaszkodzić wizerunkowi armii i bezpieczeństwu państwa.

Żołnierze uważają, że w wojsku ciągle dyskryminowane są osoby indiańskiego pochodzenia, dlatego też żądali spotkania z urzędującym prezydentem Evo Moralesem, który jest pierwszym w historii kraju Indianinem na tym stanowisku.

Protest rozpoczął się pod koniec kwietnia zainicjowany przez 500 żołnierzy, a na początku maja protestowało już tysiąc mundurowych. Biorą w nim udział nie tylko szeregowcy, ale także podoficerowie. Wojskowi przeszli ulicami największego miasta w kraju - La Paz w towarzystwie swoich rodzin jak również przywódców plemiennych Indian Ajmara, którzy jednogłośnie popierają protest.

Celem protestu jest wyrównanie szans indiańskich żołnierzy, jeśli chodzi o dostęp do stopni oficerskich, jak również zniesienia dyskryminacji rasowej na polu wynagrodzeń, standardu zakwaterowania oraz dostępu do opieki medycznej. Jesteśmy dziś ofiarami prześladowania, dyskryminacji otrzymujemy pogróżki, wymierzone w nas i nasze rodziny - powiedział agencji Reuters przywódca protestu Johnny Gil.

Dyskryminacja nie może być powodem do wzniecania buntu i organizowania zamachu stanu - powiedział szef sztabu Victor Valdivieso w wywiadzie dla rządowej agencji prasowej Abi.

Także prezydent Morales zaapelował o zwiększenie dyscypliny w wojsku. Bez dyscypliny nie ma armii - powiedział na konferencji prasowej w La Paz.

On słucha tylko dowódców. Będziemy kontynuować protest, dopóki dyskryminacja nie zaniknie całkowicie. - twierdzą niektórzy z protestujących.

Protest przyniósł jednak pewne efekty, bowiem minister obrony Ruben Saavedra powiedział, że w siłach zbrojnych zajdą zmiany i od 2015 roku żołnierze i podoficerowie będą mogli otrzymywać stypendium i rozpoczynać studia oficerskie. Mają poprawić się także warunki zakwaterowania i dostęp do opieki zdrowotnej.

Boliwia posiada siły zbrojne liczące 38 tysięcy żołnierzy.

Jakub Uliasz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku