Warszawa: Burzliwa debata o reprywatyzacji

[2014-05-19 22:32:38]

Burzliwy przebieg miała piątkowa debata o reprywatyzacji zatytułowana "Reprywatyzacja warszawska - jak uporać się z Bierutem", zorganizowana przez Inicjatywę Mieszkańców Warszawy.

Kontrowersje wzbudziło zaproszenie do debaty Jana Stachury (na zdj.) prawnika zarabiającego na skupywaniu roszczeń reprywatyzacyjnych i wysiedlaniu dawnych lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Na początku debaty odbył się happening. Przedstawiciele grup broniących praw lokatorów przynieśli transparent "Bóg, honor, kamienice", który trzymali przy głowie Stachury.

Nawiązywano też do tego, że Inicjatywę Mieszkańców Warszawy tworzą w rzeczywistości przedstawiciele Polski Razem Jarosława Gowina, Kongresu Nowej Prawicy i narodowcy.

Przedstawiciel Kolektywu Syrena zabierając głos przed prelegentami powiedział, że nie może być mowy o cywilizowanej rozmowie z człowiekiem, który doprowadza do eksmisji lokatorów na bruk i, że lokatorzy są w tym konflikcie stroną słabszą.

Na sali obecni byli także liczni przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Warszawy Społecznej oraz lokatorzy z jednego z należących do Stachury budynków.

Marcelina Zawisza z Zielonych, która miała być jedną z panelistek stwierdziła, że nie widzi sensu dyskutowania z ludźmi takimi jak Stachura. Oświadczyła jedynie, że w senacie trwają właśnie prace nad penalizacja działań czyścicieli budynków, które ukróciłyby ich dotychczasową bezkarność.

Jan Stachura mówił iż lokatorzy powinni domagać się pomocy od miasta, które ma obowiązek dostarczać im lokale komunalne.

W panelu wzięli udział również Barbara Jezierska - architekt, była mazowiecka konserwator zabytków oraz kandydatka Polski Razem Jarosława Gowina do Parlamentu Europejskiego oraz adwokat i kandydat KNP Jarosław Wilk.

W drugiej części dyskusji dominowały głosy obrońców praw lokatorów. Odczytane zostały między innymi postulaty WSL oraz WS polegające między innymi na tym aby miasto domagało się od przejmujących kamienice pokrycia kosztów ich wieloletniego utrzymania i remontów, co sprawiłoby, że skup roszczeń stałby się nieopłacalny.
Pojawiły się również głosy krytyki reprywatyzacji jako oddawania budynków odbudowanych po wojnie społecznym kosztem między innymi przez obecnych lokatorów lub ich dziadków czy rodziców.
Obrońcy praw lokatorów mówili, że ludzie tacy jak Stachura bogacą się kosztem ogromnej większości społeczeństwa, wyciągając rękę po budynki, które powinny należeć do miasta.

Piotr Ciszewski

(fot. B.K.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku