Iran mocno zredukował zapasy wzbogaconego uranu
[2014-05-24 09:55:49]
Chodzi o ustalenia zawarte w czasowym porozumieniu, które w listopadzie 2013 roku podpisała z Iranem grupa 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, czyli piątka stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, i Niemcy). Iran miał ograniczyć wywołujący zaniepokojenie świata program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Teheran w związku z tym programem. W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235. Według raportu MAEA, na który powołują się w piątek agencje, od stycznia Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu. Agencja Associated Press pisze, że obecnie Iran ma mniej niż 40 kg tego uranu, czyli znacznie mniej niż 250 kg, które, jak mówią eksperci, są niezbędne do wyprodukowania jednej bomby. MAEA zaznacza w raporcie, że dotychczas Iran podejmuje uzgodnione działania w celu ograniczenia swego programu nuklearnego. Oenzetowska agencja chce od Teheranu wyjaśnień w sprawie - jak podaje - "wiarygodnych dowodów" na to, że Iran przeprowadził badania mające na celu wyprodukowanie bomby atomowej przed rokiem 2003 i być może później. Teheran ustawicznie odrzuca te sugestie. Twierdzi, że jego program nuklearny miał i ma wyłącznie cel energetyczny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?