Ukraina: Rodzice zablokowali jednostkę wojskową w Melitopolu (akt.)

[2014-06-10 18:41:11]

Rodzice żołnierzy skutecznie zablokowali ukraińską jednostkę wojskową w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, uniemożliwiając odprawienie synów na front w Donbasie.

W wyniku blokady dowództwo jednostki zwolniło żołnierzy do domów. Wcześniej na front z Melitpola wysłano 17. żołnierzy i bliscy stracili z nimi wszelki kontakt.

Antywojenna manifestacja odbyła się 10 czerwca także pod siedzibą obwodowej komendy uzupełnień w Chersoniu na Południu Ukrainy. W proteście uczestniczyły głównie kobiety, które domagały się zakończenia wojny domowej. Trzymały plakaty z hasłami: "Kobiety świata przeciwko wojnie", "Gdzie służą synowie oligarchów?", "Nasze dzieci nie są mięsem armatnim", "Ukraino, nie zabijaj!". Sprzeciw dotyczył przede wszystkim przypadków powołań do wojska studentów, którzy nie ukończyli jeszcze studiów i ojców wielodzietnych rodzin.

Jacek C. Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


10 czerwca:

1901 - W Katowicach urodził się Jerzy Ziętek, działacz państwowy, uczestnik powstań śląskich, członek PPR, potem PZPR, od 1945 wojewoda śląski, poseł na Sejm.

1902 - Urodziła się Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna. Kilkakrotnie więziona w okresie międzywojennym. Zamordowana przez Gestapo.

1908 - Na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony Erazm Hejło, 18-letni bojowiec PPS.

1923 - Konferencja delegatów organizacji PPS b. zaboru pruskiego, istniejących na terenie państwa niemieckiego, utworzyła Polską Partię Socjalistyczną w Niemczech.

1924 - Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej, został zamordowany przez faszystów.

1941 - W Warszawie zmarł Ludwik Krzywicki, jeden z wybitniejszych polskich myślicieli marksistowskich, socjolog i ekonomista, pedagog, działacz społeczny, polityk. Twórca polskiej socjologii.

1944 - Niemiecki oddział SS zamordował 218 mieszkańców greckiej wioski Distomo.

1949 - Zmarła Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1962 - Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rasistowską politykę apartheidu stosowaną przez rząd RPA.

1997 - Polska ratyfikowała Europejską Kartę Społeczną.

2020 - Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme zostało 10 czerwca zakończone po 34 latach.


?
Lewica.pl na Facebooku