We Włoszech salut rzymski wciąż kojarzony jest z faszyzmem i pozostaje przestępstwem. Takie jest orzeczenie włoskiego Sądu Najwyższego, który tym samym utrzymał w mocy wyrok wydany w dwóch instancjach na dwóch aktywistów organizacji skrajnej prawicy.
Sąd Najwyższy uznał, że nie czas jeszcze, by z włoskiego kodeksu karnego usunięte zostało prawo zakazujące reaktywacji partii faszystowskiej oraz używania faszystowskich symboli i gestów. Weszło ono w życie w 1952 roku i zdaniem skazanych za jego naruszenie "już się przeżyło", a także stoi w sprzeczności z wolnością słowa i przekonań.
Sąd nie podzielił jednak tej opinii. Według niego, nic nie upoważnia do stwierdzenia, że upływ czasu osłabił ryzyko odradzania się polityczno-ideologicznych organizacji, których ideowe dziedzictwo byłoby tożsame z dziedzictwem partii faszystowskiej. Dziedzictwo to, dodają sędziowie, wyraża się dziś w braku tolerancji i nieposzanowaniu praw mniejszości etnicznych czy religijnych.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.