Warszawa: Protest lokatorów

[2014-10-01 10:01:35]

Ponad 100 osób wzięło udział w czwartkowym proteście przeciwko grabieżczej reprywatyzacji, który odbył się podczas sesji Rady miasta stołecznego Warszawa. Zorganizowała go Warszawa Społeczna wraz z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów.

Na publiczności pojawili się lokatorzy reprywatyzowanych budynków, a także obrońcy reprywatyzowanych szkół i terenów zielonych. Przynieśli transparenty „Lokatorzy to nie towar”, „Mniej radnych leni, więcej zieleni”, a także nazwami parków i szkół, których bronią.

Przedstawiciele mieszkańców przynieśli też radnym pozew o eksmisję wzywający ich do opuszczenia Rady za zakłócanie spokoju lokatorów reprywatyzowanych budynków oraz umożliwianie stosowania przemocy przez tak zwanych „czyścicieli kamienic”. Przedstawiciele protestujących zabrali głos w wolnych wnioskach.

Maciej Łapski z Warszawy Społecznej wypomniał radnym, że nie zajęli się kwestiami reprywatyzacji, a z obiecanych 100 mikroplanów zagospodarowania mających chronić placówki oświatowe uchwalone zostały jedynie 3. Gdy prowadzący obrady wiceprzewodniczący Rady Sebastian Wierzbicki (SLD) oświadczył, że czas przeznaczony na wystąpienie się skończył doszło do sprzeczki. Wierzbicki wyłączył przemawiającemu mikrofon.

Kolejnym mówcą był Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Warszawy Społecznej. Odczytał on radnym pozew o eksmisję dodając, że zachowanie Sebastiana Wierzbickiego jest jedynie potwierdzeniem zawartych w nim zarzutów.

Natalia Jungrav z Warszawy Społecznej pytała radnych jakie działania podjęli aby ratować przed reprywatyzacją szkoły i parki. Wypomniała im, że gdy zaczyna toczyć się debata o reprywatyzacji części radnych nie ma już na sali.

Przemawiający później mieszkaniec Warszawy zarzucił radnym, że tworzą z Warszawy miasto widmo, w którym mieszkańcy się nie liczą, a działają tylko instytucje nie mające z nimi związków.
Mieszkanka Żoliborza pytała radnych czemu pozwalają na reprywatyzację budynków wraz z lokatorami? Mówiła o pogarszającej się sytuacji lokatorów, którzy są ignorowani przez władze.

Radni nie odnieśli się do tych wystąpień. Po przemówieniach sesja została zakończona.

Michał Warecki

(fot. Warszawa Społeczna)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


19 września:

1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".

1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.

1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.

1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.

1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.

1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.

1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.

1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.

1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".

1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.

1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).

2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.


?
Lewica.pl na Facebooku