Niemcy: Prasa krytykuje dążenie Ukrainy do NATO

[2014-12-24 14:03:12]

W wigilijną środę niemiecka prasa krytycznie oceniła decyzję parlamentu w Kijowie o zezwoleniu Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. Komentatorzy uważają, że zaostrzy to konflikt z Rosją.

Zmiana Ustawy o polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz Ustawy o podstawach bezpieczeństwa nie należy do najmądrzejszych posunięć – oceniła „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zdaniem autora komentarza ta decyzja „zmniejsza szanse na trwały rozejm na froncie wschodnioukraińskim”, który jest Ukrainie potrzebny do przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych.

Rząd niemiecki ma powody, by sprzeciwiać się wejściu Ukrainy do NATO – oceniła „FAZ”, dodając, że Berlin powinien jednak zasygnalizować Ukraińcom, że rozumie ich powody zabiegania o miejsce w Sojuszu.

Wydawana w Dreźnie „Saechsische Zeitung” napisała, że rozszerzenie NATO na Wschód z punktu widzenia Rosji naruszyłoby równowagę sił. Ponieważ jednak Ukraina jest daleka od spełnienia kryteriów stawianych przez Sojusz, byłoby dobrze, gdyby NATO „przestało budzić w Ukraińcach nadzieje, których nie można spełnić”.

„Nuernberger Zeitung” napisała, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko „zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej”. W ten sposób prezydent wzmacnia te siły na Ukrainie, które chcą niezależnie od wszystkiego siłowo rozstrzygnąć spór o z rebeliantami, a nawet marzą o odbiciu Krymu. Nie jest to – zdaniem dziennikarzy gazety – dobry prognostyk przed rozmowami pokojowymi w Mińsku.

Także „Heilbronner Stimme” nakreśliła ponury obraz Ukrainy. „Krym zaanektowany, silny ruch separatystów na Wschodzie i prezydent, który nie ma nic lepszego do roboty, jak tylko narzucać się Zachodowi”. Ukraina jest zdestabilizowana i podzielona - oceniła ta regionalna gazeta.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 czerwca:

1870 - Zmarł Armand Barbès, rewolucjonista francuski; 1839 raz z Luisem Blanqui stanął na czele krwawo stłumionego powstania w Paryżu.

1944 - RPPS, wchodzaca w skład CKL, przyjęła nazwę PPS-Lewica.

1945 - W San Francisco została podpisana Karta Narodów Zjednoczonych.

1974 - Sejm przyjął nowy Kodeks pracy.

1981 - Na konferencji Organizacja Jedności Afrykańskiej w Nairobi uchwalono Afrykańską Kartę Praw Człowieka i Ludów.

2011 - Honduras: powstała lewicowa partia Libertad y Refundación.

2020 - Zmarł Ludwik Tomiałojć, zoolog, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, działacz partii Zieloni.


?
Lewica.pl na Facebooku