Watykan: Franciszek ogłosił męczennikiem arcybiskupa Romero

[2015-02-06 09:38:00]

Prawie 35 lat po zastrzeleniu hierarchy, i to przy ołtarzu, w trakcie odprawiania mszy, papież Franciszek I toruje abp. Óscarowi Arnulfo Romero y Galdámezowi drogę do wyniesienia na ołtarze. To przełom w stanowisku Watykanu. Proces beatyfikacyjny został rozpoczęty w 1997 roku. Ale do 2005 roku dokumenty leżały zamknięte w szufladach.

Arcybiskup był zwolennikiem lewicowej teologii wyzwolenia, która w drugiej połowie XX wieku – według ówczesnego stanowiska Watykanu – rozlała się po Ameryce Południowej „jak zaraza”.

Gdy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, w końcu stycznia 1979 r. wyruszył w swoją pierwszą podróż zagraniczną. W Meksyku stanowczo sprzeciwił się teologii wyzwolenia, gdy biskupi południowoamerykańscy postanowili w meksykańskim Puebla zadecydować, co powinni z niej przejąć, by nie pozostawić mas biedoty swojemu losowi.

Teologia wyzwolenia z Ewangelii wyprowadziła postulat sprawiedliwości społecznej i przekuwając go od razu w czyn - na drodze walki zbrojnej przeciwko brutalnym reżimom na kontynencie wspieranym przez katolickich hierarchów. Watykan papieża Jana Pawła II i prefekta Kongregacji Nauki Wiary, późniejszego papieża, kardynała Josepha Ratzingera, dostrzegł w tym ewangeliczne rozmycie Prawdy Objawionej i silne pokrewieństwo z marksizmem.

Romero upominał się o sprawiedliwość społeczną i piętnował przemoc, dopominał się o prawa dla aresztowanych i więzionych, upubliczniał nazwiska skrytobójczo zamordowanych, których rozczłonkowane zwłoki podrzucano mu do katedry. "Uczyń coś dla kraju - zabij księdza" - brzmiał popularny slogan, kolportowany przez tzw. szwadrony śmierci.

W 1980 roku te zbrojne, ultraprawicowe jednostki wsławiły się gwałtem na trzech zakonnicach. W 1989 roku dokonały masakry na jezuitach. Dzień przed śmiercią Romero wystosował swoje ostatnie wezwanie, skierowane do prostych żołnierzy z rządowej armii, by nie uczestniczyli w rozlewie krwi: Bracia, ważniejsze od rozkazu przełożonego 'zabij' jest prawo boże: 'Nie zabijaj' . Przez długi czas w każdą niedzielę jego głos rozbrzmiewał na falach katolickiej rozgłośni "Ysax". Miliony Salwadorczyków, w większości analfabetów, zbierało się przy radioodbiornikach, wsłuchując się w "głos nadziei", czyli kazania, które arcybiskup wygłaszał podczas niedzielnych mszy z katedry w stolicy kraju. Głos sprawiedliwości nigdy nie zostanie zagłuszony - odpowiedział niewzruszony arcybiskup, gdy reżim wysadził stację radiową.

Óscar Arnulfo Romero y Galdámez został zabity podczas odprawiania mszy 24 marca 1980 roku. Miał 62 lata.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku