XVI Manifa przeszła ulicami Warszawy

[2015-03-08 22:32:05]

Około 2,5 tys. osób wzięło udział w tegorocznej Manifie , która przeszła ulicami Warszawy. Hasłem przewodnim manifestacji było „Wszystkie jesteśmy u siebie”. Jej uczestnicy i uczestniczki mówili między innymi o ubóstwie i wykluczeniu społecznym kobiet, o sytuacji kobiet, które padły ofiarą przemocy i molestowania seksualnego czy o kłopotach wielu kobiet z egzekwowaniem alimentów. Ważnym wątkiem była też sytuacja kobiet z niepełnosprawnością, które są ofiarami dyskryminacji na wielu obszarach życia. Pojawił się też postulat ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy i liberalizacji ustawy aborcyjnej.

Uczestniczki i uczestnicy Manify nieśli transparenty z hasłami: „Dość przekrętów w sprawie alimentów”, „Alimenty to twój czas honoru”, „Mam gender i nie zawaham się go użyć”, „Równości fala od morza do Podhala”, „Chcemy medycyny nie ideologii”, „Nie znaczy nie”, „Kobieta - więźniarka cudzego sumienia”, „Żłobki zamiast broni”, „Przekażmy sobie znak równości”, „Gender mać!” czy „Więcej seksu dla seniorek”.

Dla osób z dziećmi przygotowano tzw. Kids Block, czyli platformę, na której mogli bawić się najmłodsi uczestnicy. Osoby mające trudności w poruszaniu się mogły skorzystać z autobusu niskopodłogowego.

Podczas przemarszu obok Skłotu Syrena w kamienicy przy ul. Wilczej 30 osoby przebrane za Jana Pawła II, Leszka Balcerowicza i Mieszka I zrzucały ulotki z hasłami antykapitalitycznymi, antynacjonalistycznymi i antywojennymi.

Manifa została zorganizowana przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca, która nie utożsamia się z żadną partią polityczną. Natomiast w manifestacji brało udział wielu polityków i polityczek z SLD, Zielonych, Twojego Ruchu i Partii Kobiet. Podczas manify zbierano też podpisy poparcia pod kandydaturami Anny Grodzkiej, Wandy Nowickiej, Magdaleny Ogórek i Iwony Piątek.

Manifa przeszła z al. Wyzwolenia przez pl. Zbawiciela i pl. Konstytucji pod gmach Sejmu.

Manifestacja przebiegła spokojnie, a nielicznym grupom prawicowych przeciwników nie udało jej się zakłócić.

Manify zorganizowano również w innych miastach, m.in. we Wrocławiu i Poznaniu; w niektórych miastach odbyły się już w sobotę, np. w Łodzi, Krakowie, Koszalinie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 roku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wtedy 129 kobiet.

Piotr Szumlewicz

Agnieszka Mrozik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku